Tokyo’dan Hediyelik Ne Alınır?

Tokyo’dan Hediyelik Ne Alınır?
  • Nehir Nehir

Tokyo’dan Hediyelik Ne Alınır?

Yepyeni bir şehre ayak attığımızda en hevesle beklediğimiz şeylerin arasındadır alışveriş. Seyahat ettiğimiz yerin tarihini, coğrafyasını merak ettiğimiz kadar oraya has ürünlerini keşfetmek de bir o kadar keyiflidir. Bu İsviçre‘nin alp sütünden yapılmış bir çikolatası, Paris’in şarapları, İtalya’dan bir paket kahve olabilir. Şehre ait ünlü şeyler listesi ne kadar kabarıksa o kadar daha uzatmak isteriz alınacaklar listemizi… Arkadaşlar, aile, iş yerindekiler derken bir bakmışsınız bir bavul daha eşya götürüyorsunuz şehrinize.

Macha çayı ve ürünleri

tokyo macha çayı alışverişi

Matcha, Japonya’nın neresine giderseniz gidin bulabileceğiniz yeşil çayın Japonlara has olan bir versiyonudur. Bu ürün Japonya’da en az sake ve sushi kadar ün salmış bir durumdadır. Koyu yeşil tonlarında sanki fıstık unu gibi bir görünüme sahiptir. Matcha, Tokyo’da da özellikle ilk önce tatmanız sonra da almanız gerekenlerin başında gelmektedir. Matcha’nın çay olarak tüketiminin yanı sıra marketleri saran bir de “matchalı ürünler” çılgınlığı vardır. Aklınıza gelebilecek her türlü ürün, gofretler (özellikle kitkat denilen) , şekerler, kekler, sütler matchalı olarak üretilmektedir.

Tokyo’ya gitmişken bunlardan da çantanıza atmayı ihmal etmeyin. Ayrıca matcha gram olarak satılan biraz da pahalı bir üründür. Bitkinin türüne, renginin koyuluğuna göre fiyatları değişebilen matchanın 50 gramı yaklaşık olarak fiyatı 4.000 Yen (120-130 TL) dir. Matchayı ,Chiyoda da ki Ippodo marunouchi çay dükkanından ve Ginza’da ki Uogashi Meicha çay dükkanı/ kafesi olmak üzere daha pek çok yerden alabilirsiniz.

Kimono

tokyo'dan ne alınır kimono

Japonların festivallerde, bayramlarda ve günlük hayatlarında da üzerlerinden çıkarmadıkları bu geleneksel giysiler listemizde olmazsa olmazdı tabii ki. Her türlü çeşidi ve rengi bulunan kimonoların pamuklu olanları özel günde, polyester maddesinden yapılanları da günlük yaşamda giyiliyormuş. Giydikleri giysileri resmiyet derecelerine göre ayarlayan Japonlar için kimononun hangi maddeden yapıldığı çok ama çok önemli. Siz de seyahatiniz sırasında gözünüze hoş gelen kimonolardan bir tane kapabilir, Japonların geleneklerine ayak uydurabilirsiniz. Fiyatları 7.000- 10.000 Yen (210-310 TL) arasında değişen kimonolardan bir tane edinebilir, ama sadece denemek istiyorum derseniz ikinci el dükkanlardan 500 yenede (17 TL) kimono bulup ayrıca kiralamanız da mümkün. En iyi kimono alışverişini ise, Uniqlo Ginza, ito Yakado ve Kimono Yamato’dan yapabilirsiniz. Ayrıca Japonya’da tüm kadın kimonolarının tek beden olduğunu , kadınların kendi bedenlerine uydurabilmek adına kimonoları katlayarak kullandıklarını da belirtmek isterim.

Sake

tokyo sake alışveriş

Pirinç ve tahıl tozundan yapılan ve tat bakımından diğer içkilerden ayrılan Japonların milli içkisi olan sake yaklaşık 200 asırlık tarihi ile hala yaşatılmaktadır. Tokyo’da sosyal hayat belirleyici bir özelliğe sahip olan sake muhabbetleri, izakayaların (geleneksel pub), arkadaş toplantılarının olmazsa olmazıdır. Üretim şekline ve yapıldığı pirincin türüne göre farklılık gösteren sakeleri hem sıcak hem de soğuk tüketebilirsiniz. Tabii ki Tokyo seyahatinizde Japonların size gözleri parlayarak servis edecekleri ve bundan büyük bir gurur duyacakları sakeyi denemeli ve bir şişe de bavulunuza atmayı ihmal etmemelisiniz. Sakenizi Tokyo’nun Omotesando ve daha çeşitli yerlerinde şubeleri olan Hasegawa sake dükkanından, Nakano’daki yerel bir market olan Aji No Machida’dan (1500’e yakın sake markasını burada bulabilirsiniz) alabilirsiniz. Sakeleri türüne ve şişe ağırlığına göre 1000-5000 Yen (30-150 TL) aralığında almanız mümkün. Dilerseniz Tokyo Harajuku’ya yakın Yoyogi parkta bulunan üzerlerine çeşitli desenler çizilmiş yüzlerce sake varilini görmeye de gidebilirsiniz.

Elektronik Eşya

tokyo'dan ne alınır elektronik

Tokyo deyince elbette aklımıza gelen şeylerden biri de elektronik eşyalar. Nikon, SonyPanasonic, Canon, Nintendo gibi teknoloji devi markalarını dünyaya kazandıran Japonlar teknoloji konusunda da diğer alanlarda oldukları gibi oldukça başarılılar. Peki çoğu insanın Tokyo’ya elektronik alışveriş niyetiyle gittiğini düşünürsek burada en güzel elektronik eşya seçenekleri için nelere gitmeliyiz?

Bu konuda teknoloji cenneti olarak adlandırabileceğimiz hatta buranın bağımlısı olanların deyimiyle “Electric townAkihabara semti tek adresiniz olabilir. Akihabara hayatınızda bu kadar çok elektronik eşya çeşidini başka yerde göremeyeceğiniz yegane yerlerden biridir. Uzun bir caddeye sıralanmış sayısız dükkana girip çıkabilir, son model telefonlar, fotoğraf makineleri, bilgisayarlar arasında seçim yapmakta oldukça zorlanabilirsiniz.
Ama eğer dükkan dükkan gezmek istemem, aradığım her şeyi tek bir yerde bulabileyim derseniz tam size göre bir yer de mevcut Akihabara’da, Yodabashi camera! Bu 9 katlı pasaj gibi olan teknoloji cenneti aradığınız her şeyi bir arada bulabilmeniz için büyük bir fırsat. Akihabara’nın diğer mağazalarında olduğu gibi Yodabashi’de de aldıklarınız büyük miktarlara ulaşırsa %5 indirim sağlayabiliyorlar size. Ürünlerin tax free olma durumlarına dikkat etmeniz de Akihabara’da ki önemli durumlardan birisi.

Mahalle butiklerinden değişik giysiler

tokyo kıyafet alışverişi

Birbirine zıt desenler, fırfırlı bluzlar, yırtık bir yeri kalmamış kotlar, pembenin, turuncunun ve sarının ağırlıkta olduğu her şey… Tokyo’nun birbirinden değişik mahallelerine saklanmış butiklerinde veya bir sokağında gördüğünüz mağazalardan birinde bundan çok daha fazla ilginç modellerde ve canlı renklerdeki giysilere rastlayabilirsiniz. Tokyo’nun ünlü modasını belirleyen karmaşa ve uyumsuzluk Harajuku‘da gençlerin sınıf eşitsizliğine ve moda yaptırımlarına karşı baş kaldırmasıyla oluşmuş. Burada modanın bir kuralı yok! O yüzden Shibuya semti içinde; Harajuku, Omotesando ve Yoyogi sokaklarında her gün adeta bir giysi karnavalının içinde bulabilirsiniz kendinizi. Siz de bu çılgın Japon moda akımına uymak isterseniz; Kawaii giysileri (her şeyin sevimli olması akımı), gotik, cosplay (anime, film karakterlerine bürünme) malzemelerine Harajuku Takeshita dori sokağındaki mağazalardan ve Shibuya da bulunan dev giysi, kozmetik ve ıvır zıvır binası shibuya 109’dan alabilirsiniz. Buralara uğramadan Tokyo gezinizi tamamlamayın.

Manga, ve anime figürleri

tokyo manga anime alışveriş