Tayland’ın En Büyük Açıkhava Pazarı: Chatuchak Haftasonu Marketi

Tayland’ın En Büyük Açıkhava Pazarı: Chatuchak Haftasonu Marketi
  • Nehir

Tayland’ın En Büyük Açıkhava Pazarı: Chatuchak Haftasonu Marketi

Melekler Şehri olarak bilinen, Asya’nın en popüler şehirlerinden biri Bangkok. Dünya’nın ‘en’ uzun ismine (Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit) sahip şehri her yıl dünyanın her köşesinden milyonlarca insanı kendisine çekiyor.

Adım adım Chatuchak Haftasonu Marketi

Chatuchak weekend market bangkok

Chatuchak Haftasonu Marketi 30 kısımdan ve 1000’den fazla dükkandan oluşmakta. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu marketin tadını çıkarabilmek için Bangkok’taki bir gününüzü sadece bu market için ayırmanızı tavsiye ederiz. Chatuchak Haftasonu Marketinde hem kendinize hem ailenize ve arkadaşlarınıza hediye etmek için alabileceğiniz alternatif sınırsız denebilir.

MRT Metro hattını kullanarak Kamphaeng Phet durağında inerseniz kendinizi doğrudan Chatuchak Haftasonu Marketi’nin haritada belirtilmiş olan 1 nolu kısmında bulacaksınız. (Yazının sonunda markete ulaşım ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz)

chatuchak market map

Aşağıda liste halinde nerede ne bulunur belirtmiş olsak da, Chatuchak Haftasonu Marketi öylesine büyük ki, bazı bölümlerde farklı türden ürünlerin bir arada satıldığını görebilirsiniz.

Kitap, müzik aletleri, yeme-içme: 1Giyim, el işi ürünler: 2 – 4İkinci el ve vintage giyim, süs eşyaları: 5 – 6Antika, mobilya, seramik, sanat eserleri ve tasarım ürünler, tütsü ve doğal taşlar: 7 – 9 (Bu bölüm sanat severleri kendine hayran bırakacak türden tablolara ve modern sanat eserlerine sahip. Her bütçeye uygun, sanatçılar tarafından yapılmış birbirinden özgün eser burada satılıyor. Satın almasanız bile eserlere bakmadan geçmemelisiniz. Bazı dükkanlarda sanatçılar kendi eserlerinin satışıyla kendileri ilgileniyorlar. Eğer şanslıysanız, eserini satın aldığınız sanatçı ile sohbet etme şansı bile yakalayabilirsiniz.)Giyim-aksesuar, ev eşyaları, hediyelik eşyalar, evcil hayvan ve canlı ürünler: 10 – 24Seramik ürünler, taze ve kuru yiyecek: 17 – 19 (Oturma alanı da mevcut olan bu yeme-içme alanında sipariş verebiliyorsun. Bazı deniz ürünlerinden oluşan yemek fiyatları düşündüğünüzden yüksek olabilir sokak yemeği olmasına rağmen. Bu nedenle sipariş öncesinde menüden fiyatlara göz atmakta fayda var.)Antika, mobilya, el işi ürünler: 22 – 26Kitap, yeme-içme:  27

Sorularla Chatuchak Haftasonu Marketi

Chatuchak market bangkok

Ne giyinmeli?

Maratona katılmıyoruz ancak alanın çok büyük ve kalabalık, havanın ise çok sıcak olacağını hesaba katarsanız bir çift rahat spor ayakkabı, açık renk ince kıyafetler, şapka ve güneş gözlüğü giymek sizi kesinlikle çok rahat ettirecektir.

Yanınızda ne kadar para olmalı?

Bu tamamen sizin markete alışveriş amacıyla gidip gitmediğinizle alakalı. Eğer ailenize ve birkaç yakın arkadaşınıza sadece ufak hediyeler (anahtarlık, t-shirt, süs eşyası, magnet vs) almayı planlıyorsanız en fazla 1000 Baht (110TL) yeterli olacaktır. Chatuchak Haftasonu Marketi her bütçeye ve zevke hitap ediyor. 1 liradan 1000 TL‘ye her türden her kaliteden ürün bulmak mümkün. Yanınızda yüksek miktarda para taşımak istemiyorsanız market içerisindeki 1 ve 4 nolu kısımlardaki ATM’leri kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler?

Chatuchak Haftasonu Marketi öğlen saatinden sonra düşündüğünüzden daha da kalabalık hale gelebilir. Böyle kalabalık ortamlarda yankesicilerin olma ihtimali yüksek. Sırt çantası takıyorsanız çantayı ön tarafınızda taşımalı, telefon ve fotoğraf makinesi gibi değerli elektronik cihazları ceplerinize, paranızı ise kolayca düşebilecek veya ulaşılabilecek şort ceplerinize koymamalısınız.

Yanımızda bulundurmamız gereken diğer şeyler?

Susadığınızda içebileceğiniz daha önce hiç tatmadığınız bir içecek bulmanız mümkün markette fakat bir şişe su her zaman yanınızda sizi serin tutacaktır.

Hassas bir cildiniz varsa açık alanda dolaşırken cildiniz yanabilir. Bu nedenle bir adet yüksek faktörlü güneş koruyucu bulundurmakta fayda var.

Chatuchak Haftasonu Marketi çok hareketli ve her köşede ilginizi çekecek ve fotoğraflamak isteyeceğiniz bir kare ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle telefonunuz veya fotoğraf makineniz hep elinizde olacaktır. Yanınızda bulunduracağınız bir adet taşınabilir batarya hayat kurtarıcı olabilir.

Chatuchak Haftasonu Marketi kuralları?

Chatuchak textile