Nepal Gezi Rehberi

Nepal Gezi Rehberi
  • Nehir

Nepal Gezi Rehberi

Kişi başı günlük ortalama olarak $30-35 maliyeti olan bu trekking rotalarında rehberle veya rehbersiz trekking yapmanız mümkün. Kathmandu ve Pokhara’da sayısız acente ve tur şirketi var. Ben Nepal kadınlarına ekonomik destek sağlayarak, aynı zamanda bir sivil toplum örgütü misyonu da üstlenen 3 Sisters Trekking (3sistersadventuretrek.com) şirketi ile çıkmıştım. Ücret olarak rakipleriyle yarışamayabilir ancak son derece güvenilir bir şirket olarak ilgilenenlere tavsiye ederim.

Yamaç Paraşütü: Daha çok Pokhara’da yapılan Yamaç Paraşütü Nepal Gezi Rehberi içerisinde olmazsa olmazlardan. Ücretler değişken, uçuş başına $100-150 aralığında. Bunun için de tavsiye edebileceğim, güvenilir firmalar:

Team 5 Nepal Paragliding (http://ww2.team5nepalparagliding.com)Blue Sky Paragliding (paragliding-nepal.com)

Mandala nepal

Mandala: Budizm ögeleri barındıran resim sanatı olan Mandala aynı zamanda yapanlara meditatif bir süreç de yaşatıyor. Eğer Mandala sanatını öğrenmek isterseniz herhangi bir Mandala mağazasına gidip sormanız yeterli. Günlük $6-7 gibi düşük ücretler karşılığında pek çok Madala kursu önerebilirler sizlere. Veya aşağıda bir tane de ben yazıyorum:

traditionalartofnepal.com

Nepal’de Alışveriş

nepal alışveriş

Ülkede AVM tarzı alışveriş kültürü pek yok. Genelde pazar yeri, çarşı, cadde boyunca sıralanmış dükkanlar mevcut. Öte yandan alış veriş caddeleri son derece renkli ve hemen her şeyi bulmak mümkün. Pazarlık ise şart. Hatta herhangi bir şey almasanız bile bu dükkanlara gidip sohbet edin, Nepal insanı sıcakkanlıdır ve sizi ağırlamaktan, sohbet etmekten memnuniyet duyar. Gelelim Nepal’den neler alabileceğinize:

Her türlü spor ve dağcılık malzemesi, Türkiye’den çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.Yarı değerli taşlar ve bunlardan yapılmış gümüş mücevherlerMandalaİngilizce başta olmak üzere yabancı dilde kitaplar, yayınlar. Türkiye’den çok daha düşük fiyatlara pek çok kitapçıda bulabilirsiniz. Ben hayatımda ilk defa turist olarak gittiğim ülkede 10 kitap satın aldım. Ne kadar ucuz olduğunu buradan çıkarabilirsiniz.Kaşmir, yak yünü ve paşmina ürünler, kaşkol ve şallar, kazaklar, hırkalar

Kathmandu’da Thamel Meydanı, Pokhara’da ise Lakeside Road alışveriş için sayısız mağaza ve dükkan seçeneği sunuyor.

Nepal’de nerede kalınır?

Konaklamanın diğer ülkelere göre son derece uygun fiyatlı olduğu bir yer Nepal. Pansiyon türü işletmelerden 4 ve 5 yıldızlı alternatiflere kadar pek çok seçenek var.

Kathmandu’da Thamel Meydanı’na yakın bölgede, Pokhara’da ise Lake Side Road üzerinde herhangi bir yerde konaklayabilirsiniz. Aşağıda farklı fiyat seviyelerinde birkaç tavsiye veriyorum:

Kahmandu

Hotel Moonlight: Thamel Meydanı, ~150 USD. Rezervasyon için tıklayın.Maya Boutique Hotel: Thamel Meydanı, ~100 USD. Rezervasyon için tıklayın.Truly Asia Boutique Hotel: Thamel Meydanı, ~50 USD. Rezervasyon için tıklayın.Nirvana Peace Home: Thamel Meydanı, ~10 USD. Rezervasyon için tıklayın.

Bütçesi kısıtlı olan seyahat  severler için $10’un da altında seçenekler Durbar Meydanı civarında mevcut, güvenle kalabilirsiniz.

Pokhara

Temple Tree Resort & Spa: Lakeside Road Güney, ~160 USD. Rezervasyon için tıklayın.Glacier Hotel & Spa: Lakeside Road Güney. ~100 USD Rezervasyon için tıklayın.Hotel Point: Lakeside Road, ~60 USD. Rezervasyon için tıklayın.Hotel Blossom: Lakaside Road, ~20 USD. Rezervasyon için tıklayın.

Bütçesi kısıtlı olan seyahatseverler için gecelik $5’a kadar düşük seçenekler Lakeside Road’un kuzey kesiminde mevcut. Hatta ben Nature Home Stay adında bir pansiyonda bir hafta kalmıştım ve tavsiye ederim.

Nepal İçin Birkaç İpucu

Nepal Gezi Rehberi yazısını yazarken bir türlü nereye dahil edeceğime karar veremediğim, ancak bu ülkeye seyahat eden herkesin bilmesi gereken bazı detayları da bu maddede toparlamak istiyorum.

Görebileceğiniz en fakir ülkelerden birisi Nepal. Ve tarım dışındaki tek gelir kaynakları da turizm. Durum böyle olunca ülkede her şeyin fiyatı yerliye ve turiste farklı. Hatta bazen aradaki fark 10 katına kadar çıkabiliyor. Örneğin iç hat uçuşlarında bilet alırken yerli mi turist mi olduğunuzu belirtiyorsunuz, bilet fiyatları yerliler için $20-30 iken, turistler için $120-130 civarında. Başka bir yerde bu durum insanı kızdırabilir ama Nepal’i gördükten sonra anlayış göstermeniz çok yüksek ihtimal.Enerji tasarrufu sebebiyle sık sık elektrikler kesilebiliyor. Ancak bundan ötesi pek çok otelde elektrikli su ısıtıcısı yok ve güneş enerjisi kullanılıyor. Genelde $50 ve altındaki oteller için geçerli olan bu durumun çaresi gün içinde saat 12:00-19:00 arası duş almak.Nepallilerin sıcak kanlı olduğunu söylemiştim. Tanıştığınız pek çok yerli evinde kalmanız için ısrar edebilir. Herkese kefil olamam tabii ki ancak çoğunluğu güvenilirdir ve tek dertleri bu şekilde biraz para kazanmak. Eğer yerel kültürü yakından tanımak isterseniz yapabileceğiniz bu “home stay” isimli konaklama için biraz güvendiğiniz bir yerlinin evinde kalabilirsiniz.