Londra Gezi Rehberi / Ne Yenir ? / Ne İçilir ?

Londra Gezi Rehberi / Ne Yenir ? / Ne İçilir ?
  • Nehir

londra yemek tavsiye,

londra’da yaşam masrafları,

londra’;nın en sevilen yemekleri,

londra’da restoranlar,

londra yemek kültürü

Londra Gezi Rehberi

 

Nüfus: Avrupa Birliği’nin en kalabalık 2. kentinde yaklaşık 8 milyon kişi yaşıyor.Din: Halkının büyük çoğunluğu Anglikan kilisesine mensup olan Londra’da farklı din ve mezhep gruplarından çok sayıda topluluk yaşamını sürdürüyor.Resmi Dil: Etnik grupların çeşitliliği sayesinde 300 farklı dilin konuşulduğu Londra’da resmi dil İngilizce. Biz genelde Amerikan İngilizcesi’ne alışkın olduğumuz için ilk anda garipseyebilirsiniz.İklim: Yıl genelinde kapalı ve yağışlı havaya sahip şehir, ılıman okyanus iklimi etkisi altında. Bu sayede 4 mevsim seyahat edilebilecek bir kent olan Londra’ya yaz döneminde bile gitseniz, yanınızda mutlaka bir yağmurluk ve kazak bulundurun.Yüz Ölçümü: Londra, toplam 1.706 km²’lik bir alanı kaplıyor.Coğrafya: Thames Nehri’nin ikiye böldüğü kent, İngiltere’nin güneydoğusunda yer alıyor.Ekonomi: Dünya çapında önemli bir finans merkezi olan Londra, İngiltere ekonomisinde başı çeken, oldukça güçlü bir şehir.Para Birimi: Başkentte para birimi olarak Büyük Britanya Poundu (Sterlin) kullanılıyor.Saat Farkı: Londra, ülkemizden 2 saat geride. (Türkiye’de uygulanan kış saati değişikliğinden dolayı saat farkı değişiklik gösteriyor.)Vize: Kente yapacağınız seyahatler için vize zorunluluğu bulunuyor. Birleşik Krallık vizesi alması zor vizelerden olsa da evraklarınızı düzgün hazırlarsanız vize alamamanız için pek bir engel yok.Gezi Süresi: Kenti tam olarak tanımak ve keyifli bir tatil geçirmek için minimum 4-5 gün harcamanızı öneriyorum.Tarih: Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgal etmesinin ardından kurulan şehir, 2000 yıla yakın bir geçmişe sahip. Kent, ekonomik ve kültürel anlamda günümüzdeki güçlü konumunu sömürgecilik faaliyetleri sonucunda kazanmış. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gören kent, savaş sonrasında gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla kısa sürede eski görkemine kavuşmuş.

Londra’da Ulaşım

Londra gezi rehberi ulaşımİngiltere’nin simgelerinden çift katlı kırmızı belediye otobüsleri.Londra gezi rehberi dâhilindeki başlıklar içerisinde bence en çok rahat edeceğiniz konu ulaşım. Çünkü şehrin toplu taşıma sistemi oldukça bol seçeneğe sahip. Saat 05.30’da sefere başlayan TUBE isimli Londra Metrosu başta olmak üzere otobüs seferleri, trenler, taksiler ve bisiklet ile kentin her noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Bu noktada Londra trafiğinin yoğun olduğunu ve araç kiralama seçeneğinden veya kilometre ücreti 5-8 Pound arası değişen taksilerden ziyade toplu ulaşımı tercih etmenizi öneriyorum.

 

Londra’da toplu taşımayı kullanacaksanız indirimli seyahat olanağı sunan Oyster Card veya Travelcard satın alın. Havaalanı başta olmak üzere kentin önemli noktalarında bulunan gişelerden satın alabileceğiniz Oyster Card ulaşım ücretini yarıya indiriyor. Travelcard ise günlük, haftalık ya da aylık olarak satın alınabiliyor.

Londra Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım: THY, Pegasus, Atlas Jet veya British Airways’in düzenlediği direkt uçak seferleriyle ulaşabileceğiniz Londra’da 6 havaalanı bulunuyor. Uçuşların gerçekleştirildiği Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, London City ve Southend havaalanlarından tren, metro ve otobüs seferleriyle kent merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle Heathrow en fazla toplu taşıma seçeneğine sahip havalimanı. Toplu taşımanın yanı sıra havalimanı taksi ve özel transfer seçeneklerine de sahip.

Havaalanlarından şehir merkezine giden taşıtlarla ilgili detaylı bilgiyi “Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi” yazımızdan edinebilirsiniz.

Londra’da Yeme İçme

Londra gezi rehberi sütlü çay

Geleneksel İngiliz usülü sütlü çay.

Yerel mutfak kültürü açısından Londra’nın kısıtlı seçeneğe sahip olduğunu baştan belirteyim. Ancak bu durumdan sakın şehrin yeme-içme açısından insanı sıkıntıya sokan bir yer olduğu anlamını çıkarmayın. Çünkü Londra kendi yemek kültürünün kısıtlılığını, dünya mutfaklarından seçme lezzetler sunan elit restoranlarla kapatmış. Bu lezzetler İtalyan, Amerikan, Meksika ve Hint mutfağı ağırlıklı.

McDonald’s, Burger King gibi fast food zincirlerinin şubelerini kolaylıkla bulabileceğiniz Londra’da denemenizi önereceğim geleneksel yemekler genelde patates, fırınlanmış et ve haşlanmış sebze içeriyor. Balık ve patates kızartmalarından oluşan “Fish & Chips” İngiliz mutfağının gözde fast food ürünü. Yorkshire pudingi, etli börekler ve turtalar ise sık bulabileceğiniz yerel lezzetler.

İngiltere’nin başkentinde standart sabah kahvaltılarına yerel restoranlarda füme ringa balığı ve lapa ekleniyor. Ayrıca oturduğunuz yerin menüsünde varsa mutlaka sütlü çay, marmelat ve kurabiye siparişi verin.

Yabancı yemek kültürlerine açık bir şehir olan Londra’da başta kebapçılar ve dönerciler olmak üzere kayda değer sayıda Türk restoranı faaliyet gösteriyor.