Zeki Müren Neden Vefat Etti

A

abrek

Yeni Üye
Zeki Müren Neden Öldü
Zeki Müren ne zaman öldü
Zeki Müren Ölümü Hakkında Bilgi


Zeki Müren (d. 6 Aralık 1931, Bursa (İncirli) - ö. 24 Eylül 1996, İzmir), Türk bestekâr, ses sanatçısı ve oyuncu. Makedonya Üsküp'ten Bursa'ya göç etmiş bir ailede dünyaya gelmiştir. Sanat Güneşi ve Paşa olarak da anılan Müren, Türk sanat müziğinin en büyük isimlerinden kabul edilir. Güzel Türkçe konuşmaya özen göstermesi ile meşhurdur.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle yaşamının özellikle son 6 yılında sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı. Bodrum'daki evinde inzivaya çekildi. Bu dönemi "kendini dinlemek" olarak tarif eder. 24 Eylül 1996 Salı günü, TRT İzmir Televizyonu'nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş bir halk kalabalığının katılmasıyla büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa'da Emirsultan Mezarlığı'ndadır.

Vasiyetinde mirasının en büyük bölümünü Mehmetçik Vakfına bıraktı. Ölümünün ardından sanatçının Bodrum'da son yıllarını yaşadığı ev müze haline getirilmiştir.
 
Ottoman

Ottoman

Bölüm Yöneticisi
Sanatın parlayan güneşi idi, çok derin nağmeler yapardı rahmetli.
 
Üst