yeşil biber turşusu(trakya yöresi)

Hatice

Hatice

Yeni Üye
 1. 1- 3-4 kg yeşil ince sivri biber...
 2. 2- 2 bardak sirke
 3. 3- 1 bardak sıvı yağ
 4. 4- bol sarımsak ince kıyılmış
 5. 5- yeterince tuz
 6. 6- kavanoz
Preparation:
 1. bir tencerede sirke ve yağ uz ile kaynatılır...
 2. ince yeşil biberler yıkanıp sadece sapları kesilir ve kurulanır...
Instructions:
 1. sivri biberler yıkanır kurulandıktan sonra yağ ve sirke tuz ile bir tencerede kaynatılır...
 2. kaynayan karışıma azar azar yeşil biberler eklenir...
 3. sararınca delikli kepçe yardımı ile kaynayan karışımdan çıkarılır... bu işlem biberler bitinceye kadar tekrar edilir...
 4. daha sonra haşlanmış biberler sıkı sıkı kavanozlara doldurulur.. aralarına sarımsak eklenir kalan yağlı sirkeli su dan üzerine dökülür ve kavanozlar kapatılır....15-20 gün sonra yemeğe hazır...afiyet olsun
 
Nursena

Nursena

Admin
Turşular Rumeli ve Trakya mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Genellikle sirke kullanılarak hazırlanan turşular yaygındır.

Bu tarifte sirkeye ilaveten, sıvı yağ, tuz ve şeker birarada kullanılarak yöreye özgü bir dokunuş yakalanmıştır. Bu turşunun yapımında ince körüklü yapılarıyla kıl biber kullanılır. Eskiler biberin kullanılacak tazeliğini anlatmak için, "ortasından kırdığınızda biber çıtırdayacak" derlerdi. Şimdilerde cam kavanozlar tercih edilse de, eskiden 2-3 litrelik turşu bidonlarına hazırlanırdı. Turşu kurulduktan sonra, tabir yerindeyse mutfakta "ayak altında", görünen bir yere yan yatırılırdı. Evin küçük çocukları dahil mutfağa girenlere, "gördüğünüz yerde tepikleyip bidonu tekerleyin" diye öğüt verilirdi. Bir oyuna dönüştürülen bu öğütle bidondaki yağlı sirkenin turşu hazırlandığı sürece malzemenin her yerine sirayet etmesi amaçlanırdı. Edirne mutfağında halk arasında bu turşuya hazırlanışındaki kavanozun sürekli tekerlenmesi sebebiyle "tekme tokat turşusu" denilir.
Malzemeler :

* Yeşil sivri biber ( Kıl biber )
* 1 Su Bardak Sirke ( Üzüm veya Elma )
* 1 Su Bardağı Ayçiçek Yağı
* 2 Yemek Kaşığı Tuz
* 1 Tepeleme Yemek Kaşığı Toz Şeker
* Sarımsak, maydanoz

Yapılışı :

* İyice yıkanıp, kurulanan körüklü kıl biberler elle hafifçe bastırılarak turşu kurulacak kavanozlara konulur.
* Aralarına birkaç iri dişli sarımsak ve kalın sapları ayrılıp elle iri iri koparılmış maydanoz yaprakları ilave edilir.
* Bir litrelik kavanoz hesabına; bir su bardağı sıvı ayçiçek yağı ve bir bardak sirke, tuz ve toz şeker ilave edilip ağzı sıkıca bağlanır.
* Kavanozlar bekletilecekleri yerde yan yatırılırlar. Bu süre içinde kapakları asla açılmaz.
* Her gün kontrol edilen kavanozlar, gün içinde birkaç defa tekerlenerek yağ ve sirkenin malzemenin her yanına dağılması sağlanır.
* Bu işlem 10-12 süreyle devam ettirilir.
* Bu süre sonunda serin bir yerde muhafaza edilen turşular, yemeye hazır hale gelirler.
 

Ekli dosyalar

Murat

Murat

Yönetici
Bizlerde çok severiz sadece trakya dememek gerekiyor iç anadoluda çok tüketir, bununla birlikte sanırım Akdenizden Adana, Antep koridorunu hiç görmediniz turşu nedir nasıl yapılır buyurun. Son olarak ANKARA Çubuk turşu cennetidir burayada bekleriz.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Of en sevdigim tursulardan biridir fasulye benzeri yemeklerin yaninda harika gidiyor bol acili.
 
Üst