Yenidoğan döneminde baba olmak

Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi

Genel kanının aksine, babalık rolü doğumdan itibaren değil, annelik gibi çocuğa sahip olmayı istemekle başlar. Baba adayının çocuğuyla olan iletişimi de, eşinin hamilelik döneminde ona yardımcı olmasıyla başlar. Bebeğin doğumuyla birlikte baba için de zorlayıcı bir dönem başlar.
Hamilelik döneminde anne, kendi içsel süreçlerini gözden geçirmeye başlar, kendi çocukluğu ve kendi annesiyle olan geçmiş sorunlarıyla halleşmeye çalışır. Bu dönemde annenin yaşadığı fiziksel değişimlerin yanı sıra, duygusal değişimler de göz ardı edilemez. Dolayısıyla, hamilelikteki fiziksel sorunlar ve duygusal süreçler ile başa çıkarken, babanın eşine verdiği duygusal destek çok önemlidir.

Anne ve baba olmak, kadın ve erkekte birbirinden farklı tepkilerin oluşmasına neden olur. Kadın anne olmuştur ve bu değişim, duygusal ve fiziksel olarak hamilelik ve öncesinde annenin zihninde başlar. Anne doğum sonrası, hamilelik döneminin bitişinin yasını tutmaya başalayabilir. Aynı zamanda, fiziksel rahatsızlıklar ve başkalarının -çocuk, eş ve ailesinin- beklentilerini karşılama telaşı ile başa çıkmak durumda kalır. Fiziksel ve duygusal olarak oldukça yüklü olan bu yoğun tempo içinde kendini şaşkın ve bezgin hissedebilir. Bu dönemde anne, her zamankinden çok eşinin anlayışına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, babanın bu geçiş döneminde eşinin yorgunluğunu ve isteksizliğini kişisel olarak algılamaması, duyarlı olmaya gayret edip, bu dönemdeki gelişmelere onun gözlüklerinden bakmaya çalışması bu döneminin rahat ve sağlıklı atlatılıp, eşler arası ilişkinin normale dönmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Bebeğin Doğumu

Bebeğin doğumuyla birlikte baba için de zorlayıcı bir dönem başlar. "Annelik" hamilelik döneminde kadının zihninde şekillenmeye başlamış olsa da babanın, bebeğin doğumundan önce "babalık" ile ilgili tek referansı kendi babasının çocuğu olduğudur. Bunun dışında babalığı bebekle birlikte yavaş yavaş öğrenecektir. Yeni baba olmuş bir erkek için babalık yapmak; iş hayatına devam etmek, ev içi düzeni sağlamak, eşiyle ilişkileri korumak, bebek-bakımında kısmi de olsa sorumluluk sahibi olmak ve varsa daha büyük çocuklarla ilgilenmek gibi birden fazla sorumluluğun üstlenildiği yorucu bir dönemdir. Anneler gibi babalar da tüm bu sorumlulukların gereklerini yerine getirebilmek adına kendi istek ve ihtiyaçlarından ödün vermek durumunda kalırlar.

İlk Aylar

Bebekliğin ilk aylarında, anne-bebek ilişkisi baba-bebek ilişkisinden oldukça farklıdır. Annenin bebekle olan ilk dönem ilişkisinin bebeğin daha sonraki kişiliğini ve sosyal ilişkilerini büyük ölçüde biçimlendirir. Anne bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayan ve onunla devamlı birebir ilişki kuran ebeveyn olduğundan, ilk aylarda bebeğin anneye çok ihtiyacı vardır. Baba için ise durum farklıdır. İlk zamanlarda, bebeğin babaya özel bir tepki vermemesi, babayı hayalkırıklığına uğratabilir, kendisini beceriksiz hissetmesine ya da bebekle iletişim kurma çabasını karşılıksız bir ilişki olarak değerlendirmesine neden olabilir. Babanın doğumdan hemen sonra bu sürece aktif katılımı öncelikle kendisini baba gibi hissetmesi için kaçınılmazdır. Dolayısıyla, temel bebek bakımına katkı sağlamak babanın uyum sürecini hızlandırır. İlk başta, karşılıksız gibi görünen sevgi gösterileri, babanın bebeğin bakımına katılması, onunla sözel (bebekle konuşmak) ve fiziksel (sevip okşamak) iletişim kurmasıyla karşılık bulacaktır. Zamanla bebek babasının yüzünü ve sesini ayırt edecek, dokunuşuna rahatlama ve memnuniyet belirten tepkiler verecektir.
Anne-Babanın Birbirlerini Algılaması

Bebeğin doğumu ve anneyle çok yakın ilişki içinde olması ile birlikte kadın ve erkeğin kendilerini ve birbirlerini algılayış biçimleri de değişikliğe uğrar. Hiç şüphesiz hamilelik dönemi ve ebeveyn olarak ilk aylar bir çiftin hayatındaki en hassas ve sıkıntılı dönemdir. Aileye bebeğin gelişiyle birlikte, annenin yoğun ilgisini bebeğin üzerinde tutması daha önce ilgi ve sevgi odağı olan babalar için alışılmadık bir durumdur. Babaların en çok şikayetçi oldukları değişimlerin başında, annenin tüm ilgi ve sevgisini bebeğe yöneltmesi ve babanın ilgi ve yakın ilişkiden (cinselliği de içeren) mahrum kalmasıdır. Babanın anne-bebek arasındaki bu yakın ilişkiye imrenmesi gayet doğaldır. Öte yandan, annenin bazen farkında olarak bazen de olmayarak babayı uzak tutmasıyla ortaya çıkan kıskançlık sorunlara yol açabilir. Bazı durumlarda kendine güveni yerinde olmayan anne, bebeği devamlı yakınında tutmak ihtiyacında olabilir; bazen aşırı sahiplenici bir tutumla bebeği başkalarından kıskanır ve sadece kendine saklamak isteyebilir; zaman zaman da yoksunluk ve kızgınlık duygularıyla babayı kendinden uzaklaştırabilir. Bu ve benzeri durumlarda, baba kendini dışlanmış hissederek hafif ya da şiddetli kıskançlık belirtileri gösterebilir. Kendini devre dışı bırakılmış, bebeğe karşı kaybetmiş hisseden baba duygusal ve fiziksel olarak kendini geri çekebilir.

Baba Ne Yapmalı?

Bu dönemde, bebek ve anneyle yakın ilişkisini korumak durumunda olan babaya önemli görevler düşmektedir. Baba, "ben bu ilişkinin dışında kaldım", demek yerine, anne-bebek arasındaki yoğun birlikteliğin doğal olduğunu, bu durumun kendisinin anne-bebek ilişkisinin dışında kalması anlamına gelmediğini bilmelidir. Kendini ne kadar devre dışı hissetse de babanın duygusal desteği ve bunu eşine "Buradayım, seni dinliyorum.", “Yanındayım, nasıl yardım edebilirim?" şeklinde ifade etmesi, eşiyle ilişkisini yakından takip etmesi ve olumsuz durumlarda doğrudan konuşma çabası olumsuz tepkilerin altında yatan duyguların açığa çıkmasına ve büyük ölçüde yatışmasına yardımcı olabilir.

Bir yandan bebekle olan iletişimini devam ettiren babanın, anneye de zaman ayırmaya gayret etmesi, bu dönemde sekteye uğrayabilen eşler arası iletişimi güçlendirecektir. Bebeğin, eve geldiği ilk günlerde imkansız gibi görünen anne-babanın başbaşa kalma çabası, ilk zamanlarda belki birkaç dakikadan ibaret olacak; fakat, bebeğin ve evin düzeni oturdukça bu zaman dilimi uzayacaktır. Babalar, eşleriyle başbaşa kaldıkları bu özel zamanlarda, bebek dışında konulardan konuşmaya özen göstermeli, rahatlamaya ve keyif almaya odaklanmalıdırlar. Bebekle ilgilenen üçüncü bir kişinin varlığı ise zaman zaman eşlerin özel bir program yapıp başbaşa kalabilmelerini kolaylaştırır.
 

Ekli dosyalar

Murat

Murat

Yönetici
Baba olmanın en heyecan verici ve şaşkınlık ile geçirilen dönemi bu dönemlerdir. Baba olduğunu farkına varmak..
 
Üst