1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yaraya şeker sürmek iyi gelir mi?

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yaranın üstüne toz şeker sürmek yaranın iyileşmesine iyi gelir mi, yoksa yara üzerine şeker sürmenin yararı veya zararı var mıdır?

  Öncelikle yara üzerine şeker sürülmesi konusunda 7 önemli maddeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.Yaralanma esnasında bulunduğunuz yerde yaralı bölgeye uygulayacak antiseptik bulunmayabilir. Bu tür acil durumlarda yaralı bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için şeker kullanmanızda sakınca yoktur, bu yöntem iyide gelir.
  toz şeker.jpg
  Şekerin içerisinde cildinizin iyileşmesine yardımcı olacak maddeler olduğundan bu işlemle zararlı bakterileri öldürerek iyileşmeyi hızlandırır.

  Şekeri yaranın üzerine nasıl uygulamak gerekiyor?


  1) Cildinizdeki açık yara ya da ülserasyonu inceleyiniz. Açık yaralarda küçük olanlar büyük olanlara göre daha iyi tepki vermektedir.

  2) Sıradan bir vazelin bulunuz.

  3) Etkilene bölgeyi yıkayınız ve nazikçe kurulayınız. Temiz bir alanı tedavi etmek önemlidir ve kolaydır.

  4) Vazelini içine parmağınızı biraz batırınız ardından yaranın çevresine bir daire çiziniz. Bir noktada başlayın ve aynı noktada sona erdirin. Vazelin bir çizgi ile yarayı örtünüz.

  5) Yaranın üzerine biraz şeker serpip. Yaranın tamamen örtülmesini sağlayınız.

  6) Küçük bir parça gazlı bez ile yarayı örtmeniz gerekir. Yaranıza uygun küçük bir bez parçası kesiniz. Cildinize yapışmasına yardımcı olması için gazlı bez üzerine bir parça vazelin sürünüz.

  7) Yapışkan bir bandaj ile yaralı bölgeyi örtünüz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş