Yalova Kaymakamı Sözü Nasıl Ve Neden Çıkmıştır?

Murat

Murat

Yönetici
Yalova Kaymakamı sözünün hikayesi nasıl ve neden çıktığı hakkında birazcık araştırma yaptık..

Tarih Cumhuriyetin yeni kurulduğu yıllar, o zamanlar da Yalova Kaymakamı ilçeye yeni atanmıştır, Kaymakam yeni atandığı yere gitmek üzere vapura biner. Tesadüf odur ki aynı vapurda Mustafa Kemal Atatürk de bulunmaktadır. Ancak kaymakam Atatürk ile aynı vapurda olduğundan bir haberdir.

Bir süre son vapur Yalova iskelesine yanaşır. Yalova halkı iskelede Atayı beklemektedirler, çiçekler, böcekler havada uçuşur.Herkes alkışlıyordur gelen vapuru.Bu durumu gören kaymakam böbürlenir "Halk beni istiyor" der yanında bulunanlara. Derken yavaş yavaş gemi boşalmaya başlamıştır. Kaymakam gemiden en son iner.İndiğinde bir de ne görsün? Ne halk var, ne çiçek ne tezahürat, herkes alanı boş altı vermiş.

Kocaman iskele meydanında sadece bir garip boyacı boş boş oturmaktaymış. Yanındakilerle beraber boyacının yanına gider bizim Kaymakam; sorar Evladım nereye gitti bunca insan? boyacı cevap verir ; Ata geldi Ata'nın peşinden gittiler. Kaymakam devam eder; Peki ya Kaymakam gelecekti onun için değil miydi bu tören? Boyacı cevap verir ; Ata varken kim takar Yalova kaymakamını be?

İşte Yalova Kaymakamı sözünün hikayesi budur.
 
Üst