Vücuttaki çatlaklar için bakım önerileri...

B

bonibon

Yeni Üye
Çatlaklar genellikle göğüslerde kilo alındığında ve kortizonlu ilaçlar kullanıldığında ortaya çıkar. Tedavi için doktora başvurulmalıdır ama size vereceğimiz öneriler de çatlaklarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Vücudunuzdaki gerekli bölgelere saf zeytinyağı (extra virgin olive oil) kakao yağı ya da saf E vitamini yağı ile masaj yapın.
Hamilelik sırasında düzenli olarak günde iki kez karnınıza ve göğüslerinize saf kakao yağı ile masaj yaparsanız çatlak oluşumunu engelleyecektir.
A vitamini asidini (retinol) çatlaklarınıza uygulayın.
Laser uygulaması da çatlaklar için tedavi de önerilebilir.
Opak kozmetik malzemeleri çatlakları gizlemek için birebirdir.
Ağırlık kaldırmak çatlakların azalmasına yardımcı olur.


Çatlak kremi

1/4 fincan kakao yağı

1 yemek kaşığı buğday yağı

1 tatlı kaşığı susam yağı

1 tatlı kaşığı kayısı yağı

1 tatlı kaşığı E vitamini yağ

2 tatlı kaşığı rendelenmiş bal mumu

1 tatlı kaşığı vanilya özü (isteğe bağlı)


Vanilya özü hariç iyice karıştırın. Karışımı ocaktan alın ve içine vanilya özünü ekleyin. İyice soğuduktan sonra temiz bir şişenin içine boşaltarak ağzını sıkıca kapatın. Her gün düzenli olarak cildinize masaj yaparak yedirin.

Çatlak kremi - 2

10 tatlı kaşığı zeytinyağı

6 damla zencefil yağı

4 damla yasemin yağı

2 damla portakal yağı


Malzemeleri iyice karıştırarak küçük bir şişenin içine koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Masaj yapmadan önce ısıtarak gerekli bölgelere sürün.
 
Nursena

Nursena

Admin
Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucunda derideki elastik dokunun kırılmasıyla oluşuyor. Başlangıç aşamasında kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zaman geçtikçe sedefli beyaz bir renge dönüşüyorlar.

En fazla, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşmasına önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar sebep oluyor.

Peki, neden her hamile kadında veya her kilo alıp-vermiş kadında görülmüyor? İşte bu konuda pek eşit değiliz. Cilt yapımız oluşum olasılığında çok etkili; bazı ciltler diğerl cilt yapılarına göre daha dayanıksız olabilmekte.

Mesela, çok açık renkli ciltler çatlak oluşmasına daha yatkın. Ne yazık ki, oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete yok; vücut çatlakları malesef kalıcı. Fakat, oluşumlarını ısrarlı bir bakımla önlemek mümkün.

Çatlakları önlemenin yolları;

1- Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

2- Bol, bol su için.

3- A, E ve C vitaminleri bakımından zengin yiyeceklerle beslenin.

4- Spor yapın.

5- Kısa süreler içinde kilo alıp vermemeye dikkat edin.

6- Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun tavsiye ettiği sınırlar içinde tutmaya önem verin.
 
Murat

Murat

Yönetici
Çatlaklar nasıl oluşur ve vücudun hangi bölümlerinde daha sık görülür? Oluşumunu önlemek ve mevcut olanları tedavi etmek mümkün mü? Uzmanlar, çatlakların büyüme çağındaki genç kızlarda, gebelerde ve kortizon tedavisi sonucunda ortaya çıkabileceğini belirtiyor.
Vücut çatlaklarını tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek mümkün. Cilt aşırı derecede basınçla karşılaştığında yıpranır. Dolayısıyla cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar. Önceleri pembe renkli olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Ciltteki bu noktalar bronzlaşmaz ve gözden kaybolmaz. Bu çatlakları ortadan kaldırmaktansa çatlak oluşumunu önlemek daha kolaydır. Çatlakların ortadan kaldırılması için ise, çoğu zaman basit estetik müdahalelere veya kozmetik ürünlerine ihtiyaç duyulur.


Soğuk suyla duş yapmak en iyi çözümlerden biri. Duşu çatlakların bulunduğu bölgenin üzerine tutarak dairesel hareketlerle gezdirmek de kan dolaşımını artıracağı için, yeni oluşmuş taze çatlakların ortadan kaldırılması için etkili bir yöntem. Bu şekilde hücreler canlanarak yeniden elastik bir yapıya kavuşacak, dolayısıyla da çatlaklar kaybolacaktır.Nerelerde daha sık görülür?Çatlaklara daha çok göğüs, karın ve bel çevresinde rastlanır.
Göğüsler:
Vücudun en nazik organları arasında yer alırlar. Göğüsleri saran doku oldukça ince ve hassastır. Bu bölgedeki çatlaklar gelişme çağında bile oluşabilir. Buna rağmen çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür.
Karın:
Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların oluşumunda da gebelik dönemi önemli bir rol oynar. Genişleyen karın yüzeyi yıpranır ve esnekliğini kaybeder. Vücudun bu bölgesinde çatlak oluşumunu önlemek için cilde badem yağıyla masaj yapmak ve kozmetik ürünlerden faydalanmak olumlu sonuç verir.
Bel çevresi:
Daha çok bel çevresiyle belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkekte meydana gelen bu tür çatlakların en önemli nedenlerinden biri; kısa zamanda çok miktarda kilo alıp vermektir. Bu şekilde oluşan çatlakları önlemek için doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve kilo alıp vermekten kaçınmak önem taşır.
Kozmetik ürünlerinin etkisi
Vücudun her bölgesinde kullanılabilen kozmetik ürünleri, içeriklerinde yer alan kolajen, hyalüranik asit, elastin ve vitaminler sayesinde cilde tekrar esneklik kazandırırlar. Günde 1 kez, çatlakların bulunduğu bölge üzerine hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayacağınız kremler sayesinde istenen etkiyi elde edebilirsiniz.
Çatlaklar oldukça belirgin ve beyaz renkliyse, genellikle kozmetik ürünler ve soğuk duş gibi çözümlerle yeterli etki sağlanamaz. Bu yöntemler sadece başka çatlakların oluşumunu önlemek amacıyla kullanılabilir. Beyaz renkli ve oluşumu uzun zaman öncesine dayanan çatlaklardan kurtulmak için tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyulur.Bu uygulamaları şöyle sıralamak mümkün:1) Bitkisel peeling:
Bitkilerden oluşan toz halindeki özel bir karışım, özel losyonuyla sulandırılarak çatlakların olduğu bölgeye masaj hareketleriyle uygulanıyor. Uygulama yapıldıktan 1 hafta sonra ciltte soyulma meydana geliyor. Bu şekilde derideki düzey farklılıkları azaltıldığı gibi, bitkilerin özellikleri nedeniyle cildin kan dolaşımı uyarılıyor. Bunun sonucunda da gergin ve canlı bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu işlem, çatlaklar çok ileri düzeyde olmadığı takdirde, karın gevşeme ve sarkmalarında da uygulanıyor.2) AHA peeling:
Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling, yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntem. Vücut bölgesi önce glikolik asit içeren temizleyicilerle temizleniyor. Arkasından glikolik asidin yüzde 40’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 kez yapılıyor ve seans sayısı kişiye göre değişiyor.3) İontoferez:
Bu yöntemle çatlakların altında eksilen kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanıyor. Bunun için kolajen içeren ampüller cilde sürülüyor. Ardından yaklaşık 5 – 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt tabakasına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 – 3 seans şeklinde uygulanıyor. Ortalama 2,5 – 3 aylık bir tedavi süresi gerektiriyor.Beslenmeye dikkat
Cildin esnek ve formunda olması için sadece dıştan korunması değil, içten de beslenmesi gerekiyor. Cildinize gereken özeni göstermek istiyorsanız, öncelikle işe beslenme düzeninizi değiştirerek başlamalısınız. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.
Yoğurt, süt, taze sebze ve meyveleri masadan eksik etmeyin.
Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan E ve C vitamini içeren yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tercih edin.
Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan besinleri tüketin. Böylece daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
Günde 1 – 1,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Cilde gereken nemi sağladığınız takdirde esnekliğini uzun bir süre koruyabilirsiniz.Çatlakları önlemek için öneriler
Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi, vücut çatlaklarının da oluşmasını önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Bunun için de öncelikle cildin elastikiyetinin sağlanması gerekir. Ayrıca bazı hususlara da dikkat etmelisiniz:
Kısa zamanda aşırı miktarda kilo alıp vermekten kaçının. Cilt, vücuttaki yağ miktarının artıp azalmasıyla birlikte aynı hızda esnemeyi başaramadığı için yıpranır ve çatlaklar oluşur.
Cildin elastikiyetini kazanması ve koruması için çaba sarf edin. Bu amaçla yumuşatıcı yağlar, A, E ve F vitamini, kolajen, elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin.
Çok dar giysiler giymemeye özen gösterin. Bu tür giysiler kan dolaşımını güçleştirerek, cilde gereken oksijenin sağlanmasını engeller. Oksijen almayan cilt yeteri kadar beslenemediği için daha kolay yıpranır ve deformasyona uğrar.
 
M

Misafir

Misafir
bende de olduğundan fazla catlak vardı ve üstelik daha 17 yasındayım sürekli kilo alıp verdiğimden dolayı olusan catlaklarım cok korkunc bir görüntü sergiliyordu .. Dolayısıyla yazında gelmesyle birlkte ARGAN yağı ve zeytin yağıyla sürekli masaj yaptım ve etkisinide gördm suan belli belirsiz bir sekilde catlaklarım azalıyor .. Etkisini haftada 3 gün yaparsanız daha cabuk göreblirsiniz :)
 
M

misafir

Misafir
Hamilelik sürecindeki çatlaklar için; bu süreçte özellikle göbek bölgemde çatlak oluşmaması için Bionem ayva çiçeği özlü vücut vücut losyonu kullanmaya özen gösteriyorum. Hem cildimin günlük bakımını sağlıyor hemde olulşabilecek çatlaklara karşı önlem alıyor. süre bir ürün.
 
Üst