Vücut Çatlakları Tedavisi

B

bonibon

Yeni Üye
Bir çok bayanla farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan vücut çatlakları bayanların korkulu rüyası olmuştur. Bu çatlaklardan kurtulmak için çareler aramaya başlarlar. Aslında ilk oluşumu surasında engellemek daha kolay olsada ilerlemiş çatlaklar içinde çareler vardır.Çatlaklar nasıl oluşur ve vücudun hangi bölümlerinde daha sık görülür? Oluşumunu önlemek ve mevcut olanları tedavi etmek mümkün mü? Uzmanlar gebelerde ve kortizon tedavisi sonucunda ortaya çıkabileceğini belirtiyor.Vücut çatlaklarını tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek mümkün. Cilt aşırı derecede basınçla karşılaştığında yıpranır. Dolayısıyla cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar. Önceleri pembe renkli olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Ciltteki bu noktalar bronzlaşmaz ve gözden kaybolmaz. Bu çatlakları ortadan kaldırmaktansa çatlak oluşumunu önlemek daha kolaydır. Çatlakların ortadan kaldırılması için ise çoğu zaman basit estetik müdahalelere veya kozmetik ürünlerine ihtiyaç duyulur.Soğuk suyla duş yapmak en iyi çözümlerden biri. Duşu çatlakların bulunduğu bölgenin üzerine tutarak dairesel hareketlerle gezdirmek de kan dolaşımını artıracağı için dolayısıyla da çatlaklar kaybolacaktır.Nerelerde Daha Sık Görülür?Çatlaklara daha çok göğüs karın ve bel çevresinde rastlanır.Göğüsler : Vücudun en nazik organları arasında yer alırlar. Göğüsleri saran doku oldukça ince ve hassastır. Bu bölgedeki çatlaklar gelişme çağında bile oluşabilir. Buna rağmen çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür.Karın :
Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların oluşumunda da gebelik dönemi önemli bir rol oynar. Genişleyen karın yüzeyi yıpranır ve esnekliğini kaybeder. Vücudun bu bölgesinde çatlak oluşumunu önlemek için cilde badem yağıyla masaj yapmak ve kozmetik ürünlerden faydalanmak olumlu sonuç verir.Bel çevresi : Daha çok bel çevresiyle belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkekte meydana gelen bu tür çatlakların en önemli nedenlerinden biri; kısa zamanda çok miktarda kilo alıp vermektir. Bu şekilde oluşan çatlakları önlemek için doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve kilo alıp vermekten kaçınmak önem taşır.Kozmetik Ürünlerinin Etkisi :
Vücudun her bölgesinde kullanılabilen kozmetik ürünleri çatlakların bulunduğu bölge üzerine hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayacağınız kremler sayesinde istenen etkiyi elde edebilirsiniz.Çatlaklar oldukça belirgin ve beyaz renkliyse genellikle kozmetik ürünler ve soğuk duş gibi çözümlerle yeterli etki sağlanamaz. Bu yöntemler sadece başka çatlakların oluşumunu önlemek amacıyla kullanılabilir. Beyaz renkli ve oluşumu uzun zaman öncesine dayanan çatlaklardan kurtulmak için tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyulur.Bu uygulamaları Şöyle Sıralamak Mümkün :1) Bitkisel Peeling : Bitkilerden oluşan toz halindeki özel bir karışım karın gevşeme ve sarkmalarında da uygulanıyor.2)
AHA Peeling :
Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntem. Vücut bölgesi önce glikolik asit içeren temizleyicilerle temizleniyor. Arkasından glikolik asidin % 40’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 kez yapılıyor ve seans sayısı kişiye göre değişiyor.3) İontoferez : Bu yöntemle çatlakların altında eksilen kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanıyor. Bunun için kolajen içeren ampüller cilde sürülüyor. Ardından yaklaşık 5 - 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt tabakasına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 - 3 seans şeklinde uygulanıyor. Ortalama 25 - 3 aylık bir tedavi süresi gerektiriyor.Beslenmeye Dikkat : Cildin esnek ve formunda olması için sadece dıştan korunması değil öncelikle işe beslenme düzeninizi değiştirerek başlamalısınız. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.-
Yoğurt taze sebze ve meyveleri masadan eksik etmeyin.

- Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan E ve C vitamini içeren yumurta süt ve süt ürünleri gibi besinleri tercih edin.

- Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan besinleri tüketin. Böylece daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

- Günde 1 - 15 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Cilde gereken nemi sağladığınız takdirde esnekliğini uzun bir süre koruyabilirsiniz.Çatlakları Önlemek İçin Öneriler : Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi tedavi etmekten daha kolaydır. Bunun için de öncelikle cildin elastikiyetinin sağlanması gerekir. Ayrıca bazı hususlara da dikkat etmelisiniz :1 - Kısa zamanda aşırı miktarda kilo alıp vermekten kaçının. Cilt vücuttaki yağ miktarının artıp azalmasıyla birlikte aynı hızda esnemeyi başaramadığı için yıpranır ve çatlaklar oluşur.

2 - Cildin elastikiyetini kazanması ve koruması için çaba sarf edin. Bu amaçla yumuşatıcı yağlar elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin.

3 - Çok dar giysiler giymemeye özen gösterin. Bu tür giysiler kan dolaşımını güçleştirerek cilde gereken oksijenin sağlanmasını engeller. Oksijen almayan cilt yeteri kadar beslenemediği için daha kolay yıpranır ve deformasyona uğrar.
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Bitkisel ürünler ile vücut çatlaklarını gidermek en sağlıklısı görülüyor.
Karın çatlakları özellikle rahatsızlık verici.
 
Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Lazerle çatlak tedavisi yapılıyor ama %100 sonuç vermediği söyleniyor ama görüntü biraz düzeliyor tabiki.
 
Murat

Murat

Yönetici
Bitkisel çatlak tedavisi derken her çatlagın farklı bir tedavisi vardır sanırım bir bitkiyle olmaz bu iş? O nedenle tam olarak hangi çatlağı hangi bitki ile tedavi edeceginizi araştırmanız gerekiyor.
 
Üst