Vizyondakiler: 23-29 Ocak haftası

yosun

yosun

Süper Yönetici
Bu hafta 5 film gösterime girdi: "Güz Sancısı", "Despero", "Mürekkep Yürek", "Pandora'nın Kutusu", "Largo Winch".

Güz Sancısı (2008)Yönetmen: Tomris Giritlioğlu
Oyuncular: Murat Yıldırım, Beren Saat, Okan Yalabık, Belçim Bilgin Erdoğan, Hüseyin Avni Danyal, Zeliha Berksoy
Tür: Dram

Film hakkında:

1955 yılında geçen filmde milliyetçi bir toprak ağasının oğlu olan Behçet, karşı komşusu Rum Elena’ya aşık olur ve 6 - 7 Eylül olaylarının panoramasında duygularıyla ve siyasi fikirleriyle bir iç hesaplaşmaya girişir.

Türk siyasi hayatının ağır yükünü sırtlarında taşımak zorunda kalan bu iki sevgili, aşkın topraklarında “aynı”, yaşadıkları ülkenin topraklarında “farklı” taraflardadır.

Despero - The Tale of Despereaux (2008)Yönetmen: Sam Fell, Robert Stevenhagen
Tür: Animasyon

Film hakkında:

Evvel zaman içinde büyüleyici güzellikte bir ülke vardır. Neşeli kahkahaların her yanda duyulduğu bu ülkede insanlar ağızlarını sulandıracak kadar nefis çorbalar içerek keyifli bir yaşam sürer.

Ancak günün birinde meydana gelen büyük bir kaza sonucunda ülkenin Kral’ının kalbi kırılırken Prenses acılara boğulur, ülke halkı umutsuzluğa sürüklenir. Güneş ışığının üzerinden çekildiği topraklarda her yer kasvetli gri renge bürünmüştür. Desperaux Tilling doğuncaya kadar da böyle devam eder...

Ufak tefek bir fare olan Despereaux Tilling, beraber yaşadığı diğer ürkek farelere kıyasla fazla cesurdur. Üstelik çok da meraklıdır. Dünyaya geldiği andan itibaren kocaman kocaman açtığı gözleriyle herşeyi keşfetmeye çalışırken kocaman kulaklarıyla da yeni hikayeler dinlemeye bayılır.

Diğer bütün farelerden daha çok şey görür, daha çok şey duyar. Doymak bilmez bir macera açlığı çekmektedir. Kısacası macerasız bir hayatı hayal bile edemez.

Mürekkep Yürek - Inkheart (2008)Yönetmen: Iain Softley
Oyuncular: Brendan Fraser, Andy Serkis, Eliza Bennett, Paul Bettany...
Tür: Aile / Macera / Fantastik

Film hakkında:

Meggie’nin babası Mo’nun olağanüstü bir yeteneği vardır. Sesli okuduğu kitapların kahramanları, kitaptan çıkarak gerçek olurlar.

Mo, bu yeteneğini, Meggie bebekken ona "Inkheart" adlı romanı okuduğu sırada keşfeder. Mo sayesinde "Inkheart"tan çıkan Dustfinger, romana geri dönmek için çaresizce Mo'yu takip etmeye başlarken, kitabın kötü karaktesi Capricorn da, dünyayı korkunç bir yere dönüştürmek için, ihtiyacı olan canavarı da dünyaya taşıması için Mo'nun peşine düşer.

Mo'nun tek yapabileceği ise, henüz bunlardan haberi olmayan kitap kurdu kızı Meggie'yi korumak için izini kaybettirmektir.

Cornelia Funke'nin ünlü romanından beyazperdeye uyarlanan film, birçok ünlü ismi bir araya getiriyor.

Pandora'nın Kutusu (2008)Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
Oyuncular: Tsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Ünsal, Övül Avkıran
Tür: Dram

Film hakkında:

Senaryosu Yeşim Ustaoğlu ve Sema Kaygusuz imzasını taşıyan "Pandora’nın Kutusu", bir gün kaybolduğunu öğrendikleri yaşlı annelerinin yaşadığı küçük bir Batı Karadeniz kasabasına doğru yola çıkan üç kardeşin öyküsünü anlatıyor.

İstanbul’un farklı bölgelerinde yaşayan, her biri diğerinden farklı sorunun ve hayat standardının içinde sıkışıp kalmış, birbirinden habersiz, tam anlamıyla orta yaş ve sınıfa mensup üç kardeş, bir gün doğup büyüdükleri Batı Karadeniz’in dağlarındaki köylerinden gelen bir telefon ile bir araya gelir.

Yaşlı anneleri Nusret Hanım kaybolmuştur. Annelerini bulmak için bir araya gelen üç kardeşin bu metazori yolculuğu saklı kalan pek çok sorunun, hayatlarındaki ve ilişkilerindeki birçok çarpıklığa dair iyi kötü pek çok şeyin, tıpkı Pandora’nın Kutusu’ndaki gibi, açılmasına neden olur...


Largo Winch (2008)Yönetmen: Jerome Salle
Oyuncular: Tomer Sisley, Kristin Scott Thomas, Miki Manojlovic, Melanie Thierry
Tür: Macera

Film hakkında:

İş adamı Nerio Winch ölünce, şirketinde iktidar savaşı başlar. Yönetim kurulu üyeleri eski patronlarının herkesten gizlediği Largo adında bir oğlu olduğunu öğrenince şaşırırlar.

Maceraperest, isyankâr ve savaşçı bir ruha sahip Largo, tehlikeli bir yaşam sürmektedir. Babasının öldüğünü öğrenince, şirketin kontrolünü ele geçirmek için amansız bir mücadeleye girişir.
 
Üst