Veda Romanının Konusu Nedir?

M

Muallim

Yeni Üye
_

AyşeKulinin Veda Romanının Konusu Nedir
Veda Romanı Hakkında Bilgi
Şimdilerde Kanal D tarafından dizi versiyonu yayına hazırlanan Veda, Ayşe Kulin'in 2007 yılında yayınlanan romanıdır. Roman; "Esir Şehirde Bir Konak" alt başlığını taşır.

Roman bir üçlemenin ilk romanıdır. Kulin'in aile hikâyesini üç nesil öncesinden başlayarak yarı kurgusal olarak aktarmaya başladığı üçlemesinin ilk romanı olma özelliği taşıyan Veda;kısmen gerçeklere kısmen kurguya dayanır.

Roman, 1920'lerde, İtilaf Devletleri'nin işgali altındaki İstanbul’da Osmanlı Devleti’nin son maliye nazırlarından Ahmet Reşat Paşa’ın konağında yaşananları anlatır.

1920'lerin İstanbul'unda saltanat yanlıları ile Milliciler arasına sıkışan Ahmet Reşat Paşa nın konağında, paşanın eşi Behice Hanımiki kızı, yaşlı teyzesi, ev işlerinde yardımcı olan uzak akrabaları Mehpare yaşamakta ve çatıda Sarıkamış gazisi yeğeni Kemal gizlenmektedir. Kemal, ülkenin işgalden kurtuluşu için çalışan gizli derneklere yardım eder ve işgalci güçler tarafından arandığı için gizlenmek zorundadır. Sarıkamış’tan döndüğünden beri hasta olan Kemal’in bakımını Mehpare yapar. Mehpare ile Kemal arasında bir aşk doğar ve Mehpare bu ilişkiden hamile kalır.

Dayı Ahmet Reşat Paşa ile yeğen Kemal arasında birinin saltanat, diğerinin milliciler yanında olması nedeniyle bir gerginlik vardır. Ahmet Reşat Paşa’nın Osmanlı kabinesinde Maliye Nazırlığına getirilmesi ile saltanattan yana konumu kesinleşmiştir ama Paşa, Anadolu’daki milli orduya gizliden maddi ve manevi destek sağlar.

İşgal kuvvetlerinin Meclis-i Mebusan’ı dağıtmasından sonra Kemal, Mehpare ile birlikte aile dostları Azra Hanım'ın daha güvenli bir yer olduğu düşünülen konağında saklanır. Azra Hanım’ın konağı, işgal kuvvetlerinin baskınına uğrayınca Kemal ile Mehpare tekrar Ahmet Reşat Paşa’nın konağına kaçmayı başarırlar. Anadolu’daki milli mücadeleye katılmak isteyen Azra Hanım, baskından sonra konağını terketmek zorunda kalır ve Anadolu’ya geçinceye kadar Ahmet Reşat Efendi’nin konağına yerleşir. Anadolu’ya geçtiğinde Antep dolaylarına gider; orada bir Fransız subayına gönül verir fakat bir işgal askeri olduğu için onunla evlenmeyip aşkını kalbine gömer.

Kemali de artık iyileştiği için milli mücadelede daha etkin bir görev almak üzere arkadaşı Mahir'in yardımıyla Anadolu'ya geçer ama gitmeden önce dayısından izin alarak Mehpare ile evlenir. Telgraf ağı kurmak görevi ile Eskişehir'e gidişinden bir süre sonra konağa ölüm haberi ulaşır. Milli mücadele, ülkenin işgalden kurtuluşu ile sonlanır, padişah ülkeyi terkeder. Savaşta milli ordunun yanında yer almayanlar Ankara hükümeti tarafından vatan haini ilan edilir. Ahmet Reşat Efendi de vatan haini ilan edilme tehlikesiyle karşılaşır ve kaçmak zorunda kalır.

Ahmet Reşat Bey, gitmeden önce konak halkını Mahir'e emanet eder. Mahir, Ahmet Reşat'ın büyük kızı Leman Hanım ile evlenmek için izin ister. Mahir ile Leman’ın nikahı hemen kıyılır ve Ahmet Reşat Bey, bir İtayan vapuruyla ülkeyi terkeder.

Veda Dizisinin Konusu
 
B

Bengü

Yeni Üye
Veda romanı ile ilgili özet süper oldu kitabı okumuş kadar oldum doğrusu
 
Üst