Vecihi Hürkuş Kimdir?

Murat

Murat

Yönetici
Türk havacılığının en önemli ismi olan Vecihi Hürkuş 6 Ocak 1896'da İstanbul'da doğdu. 73 Yıllık yaşamı boyunca Türk Havacılığına hizmet etmiş, öğrenciler yetiştirmiş İlk uçağımızı yapmış ancak dönemin şartlarında ne yazık ki kendisine patent verilmemiş ve ceza almış müstesna bilim adamlarımızdan birisidir. Belki Dünya çapında şimdi adı anılan en önemli bilim adamlarımızdan, mühendislerimizden biri olarak tarihe geçecekti. Hanımı olan Hadiye Hürkuş hanım efendidir.
Vecihi Hürkuş.jpg

Yasaklarla dolu geçen ömrü İstanbul 16 Temmuz 1969'da Ankara'da sefalet içinde son bulan , Türk pilot ve mühendis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden olan Vecihi Hürkuş 1923 tarihind ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal etmiş. 28 Ocak 1925'de "VECİHİ K-VI"adını verdiği uçağını uçurmayı başarmıştır. Fakat ödül yerine ona ceza verilmitşir. Vecihi Hürkuş'un ödül beklerken ceza almasının sebebi,o dönemlerde havacılıktan anlayan kimsenin bulunmamasıydı. Uçağın uçuşuna İzin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırılmıştır.

Vecihi Hürkuş'u anlatan kısa bir çizgi belgesel ile makalemizi tamamlamak istiyoruz.

 
dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Türk havacılığına bu kadar önem vermiş bu zat ile ilgili bu kadar bilgi sahibi değildim açıkçası. Bilgilendirme için teşekkürler.....
 
Üst