Van Depreminde Kaç Kişi Öldü?

A

abrek

Yeni Üye
Van Depreminde Ölen ve Yaralananların Sayısı, Van Depreminde Kaç kişi yaralandı, Kaç kişi öldü, İşte Depremde Ölen ve Yaralananların Sayısı 25 Ekim

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Van'daki büyük depremde hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısını açıkladı.

23 Ekim 2011 Van Depreminde Ölen ve Yaralananların Sayısı

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre Van'daki depremde 279 kişinin hayatını kaybetti, bin 301 kişinin yaralandı ve 2 bin 262 binanın da yıkıldığını bildirdi.

Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için ilk etapta 3 milyon lira Acil Yardım Ödeneği gönderildiği kaydedildi.
 
E

esma

Yeni Üye
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van'da meydana gelen depremde, saat 19.00 itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısının 535, yaralananların sayısının 2 bin 300 olduğunu, 185 kişinin de enkazdan sağ olarak çıkarıldığını bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Başbakanlıkça Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için 13 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildiği belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla açılan yardım kampanyasında 14 milyon lira nakdi yardım toplandığı kaydedilen açıklamada, 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanların, 32 Türk Hava Yolları, 31 askeri ve 15 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 78 adet uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edildiği bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 8 uçakla ulaşım zinciri oluşturulmuş olup, sevkiyat devam etmektedir. Karayolu ile de ihtiyaç malzemelerinin nakli sürmektedir. Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verilmiş olup, afetzede konutları en kısa sürede tamamlanacaktır. Geçici barınma amacıyla da yeteri kadar konteynerin üretimi için çalışmalara başlanmıştır ve en kısa zamanda bölgede kurulması planlanmıştır.

Ayrıca, Batman ilinde bulunan 260 adet konteynerin bakım ve onarımı için Başkanlığımızca Batman Valiliğine 600 bin lira ödenek gönderilmiştir. Konteynerler kullanıma hazır getirildikten sonra bölgeye gönderilecektir.''

Açıklamada, toplam 3 bin 826 arama kurtarma, 904 sağlık personeli, 18 arama köpeği, 651 iş makinesi ve araç, 7'si hava ambulansı olmak üzere 146 ambulans, 4 tanesi faal olmak üzere 11 seyyar hastane, 86 jeneratör, 77 projektör, 95 seyyar tuvalet, 29 bin 371 çadır, 10 toplu barınma çadırı, 54 genel maksat çadırı, 60 prefabrik ev, 90 Mevlana evi, 127 bin 14 battaniye, bin 179 yorgan, 37 seyyar mutfak, 3 bin 51 mutfak seti, 6 bin 389 katalitik soba, 5 bin 609 uyku tulumu, bin kampet ve 1 mobil fırının bölgeye gönderildiği belirtildi.

Başbakanlıkça havayolu ile gelecek olan uluslararası yardımların kabulü için Erzurum'un lojistik merkez olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, bu merkezin kurulması ve gelen yardımların Van'a transferini sağlamak üzere Erzurum Valiliğinin görevlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, uluslararası yardımlar kapsamında Türkiye'ye Azerbaycan'ın 140 kişilik arama kurtarma ekibi, bin 250 çadır, 700 yatak, 40 jeneratör, 5 bin battaniye, 40 adet mutfak malzemesi, Fransa'nın 490 çadır, İtalya'nın 200 çadır, Rusya'nın 284 çadır, Kazakistan'ın 60 çadır, 300 battaniye, 300 yatak ve 60 soba, Ukrayna'nın 4 adet genel maksat çadırı ve İsrail'in 5 adet prefabrik ev gönderdiği bildirildi.

Karayolu ile gelecek olan uluslararası yardımların kabulü için de Van Valiliğince Lojistik Kabul Merkezi kurulduğu ifade edilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

''3 öğün sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup, gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmektedir. Kamu hizmetlerinin yürütülmesi ve afetzede vatandaşlarımıza psikososyal destek verilmesi için 30 adet sahra çadırı gönderilmiştir.

İlgili bakanlıklar, arama kurtarma, geçici barınma, enkaz kaldırma, sağlık, psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, afet ve acil durum merkezleri ikinci bir bildirime kadar 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

Van Valiliği emrine, psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir.

Başkanlığımızdan gönderilen 20 kişilik teknik heyet, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle birlikte ön hasar tespit çalışmalarına başlamıştır. Şu ana kadar Van ili merkez ilçesi, köyleri ve Erciş ilçesi merkez mahallelerinde 7 bin 69 bina incelenmiş olup, 3 bin 713 hasarlı-oturulamaz bina (5 bin 250 hane), 2 bin 209 hasarlı-oturulabilir bina (4 bin 446 hane) tespit edilmiştir. Ön hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

Büyüklükleri 2 ile 3 arasında değişen 250, 3 ile 4 arasında değişen 566, 4 ile 5 arasında değişen 92 ve 5 ile 6 arasında değişen 6 olmak üzere toplam 916 adet artçı deprem meydana gelmiştir. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Arama kurtarma ve ilk yardım çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir.''
 
R

Ruhsar

Yeni Üye
Bunun yanı sıra açıklanan rakamlar ölü yada yaralı olarak bildiriliyor kayıp sayısı yokmu kaç kişi daha kayıp acaba
 
Murat

Murat

Yönetici
Devlet Van depreminde her alanda üstüne düşeni yapmış ve kısa sürede yaraları sarmıştır.
 
Üst