Uzun Süre Emzik Emen Çocuklar

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Bebekler zaman zaman 4 yaşına kadar emzik emebilirler; ama uzmanlar en geç 2 yaşına kadar emzik emmenin doğru olduğu gerçeğini savunmaktadırlar. Uzun süre emzik emen bebeklerde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Uzun süre emzik emen çocuklarda öncelikle kulak yolu enfeksiyonu oluşabilmektedir. Bu çocuklarda konuşma becerisi ve dil gelişiminde birtakım gerileme durumları oluşabilmektedir. Ağız- diş yapısında da kimi zaman sorunlarla karşı karşıya kalındığı görülmektedir.

Bebekler emzik emmeyi rahatlamak amacı ile tercih etmektedirler. Asıl olarak onları rahatlatacak başka etkinlikler bulduğunuz zaman emzik emme alışkanlığından kendiliğinden vazgeçebileceklerdir.

Emzik emme alışkanlığı zaman zaman annelerin yanlış tutumlarından da kaynaklı olabilmektedir. Anne ve babalar bebekler kendilerini rahat bıraksınlar diye bebeklerine emzik vermektedirler. Ama bir süre sonra bunun ne kadar yanlış bir tutum olduğunun farkına varmaktadırlar. Çocuğunuzun canı sıkıldığı zaman onunla ilgilenmek emzik vermekten daha etkili bir yöntem olacaktır.Mesela onunla konuşup dili etkili kullanması için çaba harcayabilirsiniz.

Çocuklar emzik rahatlama sağladığı için emziğe karşı olumlu duygu geliştirebilirler. Emziğe bağımlı kalmaması için emziğin havasını almanız fayda sağlayabilecektir. Emzik bıraktırırken baskıcı bir tutum içine girmemelisiniz. Zaten bebeğiniz bir süre sonra sizin telkinlerinize kulak verip emziğini kısa zamanda bırakabilecektir.
 
Uranüs

Uranüs

Yeni Üye
3 yaşana kadar emdi bizim çocuk sonra emziğe bal ve kıl yaptık :) bir daha ağzına almadı eee ee dedi.
 
Üst