Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

elnur

elnur

Yeni Üye
Üzüm çekirdeği yağı üzüm çekirdeklerinden elde edilen renksiz bir yağdır. Pişirme, kozmetik ve birtakım sağlık problemlerine iyi gelen bu yağ birçok kişinin yararlandığı faydalı yağlar kategorisinde yer almaktadır. Bu yağ tatlı ve aromalı bir yağdır. Tıbbi ve besleyicilik özelliği ile yağ öne çıkan bitkisel yağlar grubunda sıklıkla tüketilmektedir.

organikuzumcekirdegi_uzum.jpg


Üzüm çekirdeği yağı soğuk presleme metodu ile çıkarılmakta olup tatlı ve besleyici özelliği bulunan bir yağdır. Asıl olarak İtalya ve Fransa'da üretimi gerçekleştirilmektedir.

Üzüm çekirdeği yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

*Birçok ağrı ve iltihaplanmaları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yaraların iyileşmesi üzerinde hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

*Güçlü antioksidan özelliği bulunup kanser gibi riskli hastalıklar üzerinde hafifletici etkisi bulunmaktadır.

*Kalp- damar hastalıkları üzerinde iyileştirici özelliği vardır; kötü kolestrolü düşürücü özelliği bulunmaktadır. İyi kolestrol seviyesini arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

*Hemoroid kaynaklı şişme ve ağrıları giderici etkisinin yanında hemeroid kanamalarının rahatlama ve tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

*Kan dolaşımını arttırıcı özelliği sonucunda varis- örümcek damarlar ile ilgili sorunlarda en önemli yardımcımız olarak rol almaktadır.

*Saç bakım ürünleri, losyonlar, dudak bakım kremleri gibi değişik krem çeşidinin yapımında yararlanılmaktadır.

*Her cilt tipi için mükemmel bir nemlendirici görevini görmektedir.

*Saç kremi ya da doğal bir kepek önleyici ilaç olarak kullanılabildiği gibi cildi sıkılaştırıcı özelliği de bulunmaktadır.

*Yaşlılık lekelerinin azalmasına katkı sağlayıcı rolü bulunmaktadır.

*Nöropati ve periferik nörapati durumlarında rahatlama sağlamaktadır.
 
Murat

Murat

Yönetici
Daha önceden yağını tüketmedim ancak keyifli olacak bir zevke sahip gıda olarak tüketebiliriz.
 
Üst