Üzüm Çekirdeği ve Faydaları Nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Kutup Yıldızı
  • Başlangıç tarihi
K

Kutup Yıldızı

Yeni Üye
Üzüm çekirdeği nedir, neye iyi gelir? Üzüm çekirdeği neye yarar? Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır?


Doğal bir ilaç olan Üzüm Çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Birçok kişinin üzüm çekirdeğinin faydalarından ötürü her gün tüketmek istemelerinden dolayı kara üzüm kuru olarak aktarlarda bol miktarda tüketilmektedir.

-Üzüm çekirdeği en güçlü antioksidanlardan birisidir. Bir başka antioksidan olan C vitamininden 20 kat daha fazla gücü bulunmaktadır. Antioksidan etkisi ile yaşlanma ve kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir.

-Alkol, sigara ve kirli havanın zararlarını azaltmayı hedeflemektedir.

-Üzüm çekirdeği damarları koruma özelliğine sahiptir. Damar sertliğinin önüne geçer. Kalp krizi riskini de bir nebze azaltmaktadır. Kolestrolü düşürdüğü de gözlenmektedir.

-Zayıflamış kan damarlarını kuvvetlendirmeye yarar. Yüksek tansiyon hastalarında kılcal damarları güçlendirdiği tanısına varılmıştır.

-Beyin damarlarını güçlendirerek, beyne giden oksijen miktarını yükseltmektedir. Bu etkisi ile unutkanlığı azaltıp, konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Alzheimeri önleyici özelliği de bulunmaktadır.

-Gözlerdeki kılcal damarlarda kan dolaşımını kuvvetlendirici gözün saydam tabakasını korumak için de etkilidir.

-Yaşlanmaya bağlı görme gücünde bozulma meydana gelmesi gibi sorunları engelleyici özelliği vardır. Maküler dejenerasyon ve kataraktan koruması üzüm çekirdeğinin göz sağlığı için önemini göstermektedir.

-Üzüm çekirdeği özü kan ve lenf dolaşımını düzenler.

-Cildin bağ dokusunda olan kollajeni güçlendirici cildin sarkmasını önleyici etkisi bulunmaktadır. Cildin daha sıkı ve elastik olmasını sağlar. Cilt kırışıklığını azaltır. Hücre yenileyici etkisiyle cildin güzelleşmesini de destek olmaktadır.

-Histamin salgısını azaltarak alerjiye karşı önleyici etkisi de bulunmaktadır.

-Basur ve varis gibi toplar damar yetersizliklerinde yararlıdır.

-Sedef ve egzama gibi deri rahatsızlıklarına iyi gelir.

-Dişetinde kanamalarına iyi gelir.

-Romatizmal ağrılara iyi gelir.

-Selülit tedavisinde etkilidir.

-Erkeklerde cinsel isteği artırır.

-Saç büyümesini uyarıcı üzüm çekirdeği ile yapılan bir araştırmada saç hücrelerinin arttırdığı görülmüştür.

Hücre koruyucu etkisinden dolayı kozmetik alanında da oldukça popülerdir. Cilt ve dudak koruyucu ürünler, yüz ve vücut kremleri gibi ürünlerde de kullanılmaktadır.

Üzüm Çekirdeği nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği kullanımı taze olarak tüketimi dışında birkaç şekilde de alınabilir.

Üzüm çekirdeği tableti: Günlük olarak 100-200 mg üzüm çekirdegi kapsülü tavsiye edilmektedir.

Üzüm çekirdeği tozu: 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği tozu bal ya da yoğurtla karıştırılıp alınabilir. Açıkta satılan öğütülmüş üzüm çekirdeği kullanmaktan kaçınılmalıdır. Havayla temas etmesi üzüm çekirdeği tozunun sterilize özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

Kuru üzüm çekirdeği: Günde bir avuç kuru üzüm yenilerek de üzüm çekirdeği alınabilir.

Üzüm çekirdeğinin bu tür kullanımı dışında kozmetik alanında kullanılan şekilleri de vardır. (üzüm çekirdeği kremi, şampuan, sabun gibi.)
 
Üst