1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Uyku Hijyeni

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Stres, yaşam koşullarınız ve çocuklarınız gibi birçok faktör uyku hijyeninize zarar vermektedir. Sağlıklı bir uyku için sizlere önereceğim önerilere uymanız gerekmektedir.

  *Bedeninizin ihtiyacı olan 8 saatlik uykuyu alamamanız durumunda uyku kirliliği ile bilinçaltınızda mücadele ettiğinizi biliyor muydunuz? Bu da uyku hijyeninizin bozulmasına sebep olmaktadır.

  *Uyku hormonlarını uyarıcı nitelik taşıyan sandal ağacı, lavanta ve yasemin esanslarından faydalanabilir; masaj yapabilirsiniz.

  *Yatmadan yaklaşık 90 dakika öncesine kadar su ve sıvı gıda tüketimini sonlandırmalısınız.

  *Gerginlikten uyku düzeniniz bozuluyorsa akupunkturdan faydalanabilirsiniz.

  *Yüksek kalitede yatak tercihiniz de kesintisiz bir uyku için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Hijyen ve uyku sağlığı için kaliteli pamuktan elde edilmiş yatak tercihinde bulunmalısınız. Uyku için yatak odanızın sıcaklığı da yeterli düzeyde olmalıdır. Uyumadan önce kendinizi uykuya hazırlamak amacı ile 30 dakika kadar kitap okumanızda fayda vardır.

  *Uyuyacağınız odanın temiz hava içermesi gerekmektedir. Havalandırılmış bir oda uyku hijyeninin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Temiz hava odadaki negatif uyarıcıları arındırır; sakinleştirici bir hava getirir. Dilerseniz tuz lambası kullanımında bulunabilirsiniz.

  *Her gün yatmadan önce kullanacağınız ilaçların prospektüsünü okuyarak uyarıcı özelliği bulunup bulunmadığı konusunda emin olun.

  *Endişe, kaygı ve stresli durumlarınızda vücudunuz uykusuz kalmanıza sebep olacak hormonlar salgılayabilir. Meditasyon ve kasları rahatlatmak amacı ile rahatlatıcı bir banyo yapabilirsiniz.

  *Uyumadan önce açlık ya da susuzluk hormonlarınızı harekete geçirici yiyecek ve içecek tüketimlerinde bulunmamalısınız. Akşam yemeğinizde önerilen besinler arasında fasulye, kepekli tahıllar, yulaf, mercimek, badem, süt, yumurta, kabak çekirdeği ve humus gibi gıdalar yer almaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş