Turta Hamuru Nasıl Yapılır

N

Neslişah

Yeni Üye
Bugün dilerseniz turta hamurunun inceliklerine değinerek Klasik Turta Hamuru Nasıl Hazırlanır en iyi şekilde Nasıl Turta Hamuru Yapılır göz atalım.

Davet sofralarının, çoğu zaman 5 çaylarının, doğum günleri ve kutlamaların en vazgeçilmez yiyeceklerinden bir tanesi de turtalar kuşkusuz. Çilekli, vişneli, frambuazlı, çikolatalı ve daha bir çok malzemeyle hazırlayabileceğiniz pek çok turta tarifi var.

Bu tariflerin tek ortak noktası ise hamurları. Şimdi size basit bir turta hamuru nasıl yapılır onu anlatacağım. Bu tarifi uyguladıktan sonra araya istediğiniz dolgu malzemesini koyup yaratıcılığınızı da kullanarak çok şık turtalar hazırlayabilirsiniz.

Klasik Turta hamuru için Malzemeler:

1 paket margarin

1 paket kabartma tozu

1 yumurta(satısı ve akı)

Aldığı kadar un

Yapılışı:

Öncelikle margarini elinizin içinde eriterek küçük parçalara ayırın.Ardından yumurtayı kırın ve karıştırmaya elinizle devam edin.Kabartma tozunu ekleyin.Ardından yavaşça unu bu karışıma ekleyin.Her eklediğinizde yoğurmayı ihmal etmeyin.Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edinceye kadar unu ekleyip yoğurun.Turta hamurunuz hazır bile!Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey istediğiniz dolgu malzemesni kullanıp, üzerine kafes yapıp turtanızı fırına vermek.


Püf Noktalar:

Turta hamurunuzun çok kabarmaması gerekiyor. Bunun için fırına vermeden önce üzerine çatalla bir kaç delik açın.

Hamurun 3/4'ünü buzluğa kaldırın ve bu donmuş kısımla araya istedğiniz malzemeyi koyduktan sonra kafes yapın yada rendeleyin.

Turta hamurunu pişirme sıcaklığı genel olarak 170-180 derecedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Orko

Orko

Bilgi Sihirbazı.
Bizde severiz, özellikle Amasya elmasından yapılınca çok güzel oluyor, hamurun inceliklerine göz atınca eksiklerimi gördüm.
 
Üst