Türklerin Misafirperverliği

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
Türkler Ne Kadar Misafirperverlerdir ? ,
Türklerin Misafirperverliği Ne Kadardır ? ,
Türklerin Misafirperverliği ,


Türkler de misafir ağırlamak, misafire verilen değer ve ona yüklenen anlam oldukça önemlidir. Türklere göre zorlu hayat koşulları karşısında insanların misafirperverlikleri sayesinde yaşamları kolaylaşır, ilişkileri gelişir ve kendilerini güvende hissederler.

Ülkemizin milletimizin en önemli ve tanınmış özelliklerinden birisidir Türk Misafir perverliği. Biz kapımızı çalanlara, evimize konuk olanlara her zaman sevgiyle, saygıyla ikramla yaklaşırız. Tanıdığımızda olsa misafirimiz kapımızı çalan bir tanrı misafiri de, zenginde olsa fakirde, küçük de olsa büyük de ev sahipliğimiz kibardır, candandır içtendir.

Bazı yörelerde, “Şöhret için keskin kılıç ve kırk sofra gerekir” denir. Toplumda kabul görmenin bir yoludur misafirperverlik.

Türkler misafir ağırlarken her şeyin eksiksiz olmasını ister. Hizmette kusur asla affedilmez. Aksi bir durumda mahcup olacaklarını düşünürler. Her evin mutlaka bir misafir odası vardır ve sürekli olarak hizmete hazırdır. Misafir her zaman el üstünde tutulur. Odaya girdiği zaman büyük küçük herkes ayağa kalkar. Evin büyüğü, misafire oturması teklifinde bulunur, o da karşısındaki büyük olduğu için ona oturmasını teklif eder ama bu teklif bölümünü ev sahibi kazanır. Misafir oturmadan kimse oturmaz. Misafirin geleceği önceden biliniyorsa, evdeki havlular değiştirilir. Evde misafire özel saklanan terlik kapının girişinde hazır bekletilir. Yemekte günlük kullanılan çatal kaşığın yerine, hanımların özenle sakladıkları takımlar kullanılır.
 
Üst