Türkiyenin en iyi kaplıcaları

Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Hİjyen* kullanılan araç ve gereçlerin amaca uygunluğu* dekorasyon ve ulaşım kolaylıkları gibi kıstaslara göre en iyi 10 kaplıca tesisi…
Bu merkezlerin* kesinlikle uzman bir doktorun yönlendirmesi ile gidilebilecek yerler olduğunu unutmayın. Kalp* böbrek* karaciğer yetmezliği* tümör* sarılık* nefrit* aktif ülser* kanamalı* ateşli ve enfeksiyonlu bir hastalığınız varsa uzman bir doktora danışmadan bu merkezlere gitmeyin.
İşte en iyi tesisler…
Termal Resort Oruçoğlu; 4 yıldızlı bir termal otel. 330 odası ve 800 yatağı var. Kütahya yolunun 14’üncü kilometresinde. Kaplıca suyu sodyum bikarbonat* klorür ve florürlü. Doğal sıcaklığı 49 derece. 3 kapalı termomineral su havuzu* 1 adet açık termomineral su havuzu* 26 adet özel banyosu var. Ayrıca 330 otel odasına da termomineral su veriliyor. Otelde sağlık ekibi ile gelişmiş bir laboratuvar var. Romatizmal hastalıklara* ortopedik ameliyat sonrasındaki uygulamalara* sedef ve deri hastalıklarına* mide* bağırsak ve safrakesesi hastalıklarına* böbrek* idrar yolları ve bazı kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Masaj tedavisi de yapılıyor. Tel: (0-272) 251 50 50
Thermal Resort ORUÇOĞLU
İkbal Termal Otel; Beş yıldızlı* 284 odalı ve 750 yatak kapasiteli. Afyon - İzmir karayolunun 9’uncu kilometresinde. Kaplıca suyu sodyum bikarbonatlı* termal çıkış sıcaklığı 35*5 derece ve mineralli. Tesiste 2’si kapalı* biri açık üç termomineral su havuzu* 1 adet açık su havuzu ile 10 adet özel banyo* 4 sauna ve 2 Türk hamamı var. Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi’nden sürekli olarak bir tıbbı ekibin de bulunduğu otelde kaplıca suyunun banyo olarak* nörolojik hastalıkların kronik dönemlerinde* içme şeklinde ise* mide* bağırsak sisteminin hiperasidite ve motilite bozukluklarına iyi geldiği düşünülüyor. Otel sporcu kafilelerinin de tercihi. Bu nedenle 2 futbol sahası var.
Tel (0-272) 252 56 00
İkbal Thermal Hotel
Kervansaray Termal Otel; Vakıfbahçe Kaynağı diye adlandırılan kaynağa bağlı. Kervansaray Termal Otel* 5 yıldızlı* 211 oda ve 435 yataklı. İkisi termal* 3 havuzu var. Termal suyunun ısısı 44 derece. Kaplıca erkekler ve kadınlar olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Suyu bikarbonat ve kalsiyum yönünden zengin. Türk hamamı var. Ayrıca masaj da yapılıyor. Termal suyundan içme ve banyo kürleri olarak yararlanılıyor. Banyo kürleri romatizma* hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları* kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları ile damar tıkanıklarına* içme-banyo kürleri ise; karaciğer* safra yolları* hafif diyabet* kriz devrelerinin dışında gut hastalığı* kanda fazla miktarda yağ birikintileri görülen şişmanlıklarda etkili. Tel: (0-224) 233 93 00

The Sheraton Çeşme; İzmir’in 85 kilometre batısında bulunan doğal güzellikleriyle ünlü Çeşme İlçesi’ne 6 kilometre uzaklıkta. 5 yıldızlı bir otel. 373 odası ve 950 yatağı var. 2’si kapalı biri açık 3 termal su havuzu* saunası* Türk hamamı* buhar banyosu* güzellik merkezi* solaryum merkezi* 1-3 kişilik özel banyoları mevcut. Ayrıca masaj* egzersiz ve elektroterapi ile banyolarında çamur tedavileri yapılıyor. Otel bünyesinde doktor* hemşire* masör* güzellik uzmanı ve spor eğitmenleri var. Tel: (0-232) 723 12 40 www.sheraton.cesme.com

Yoncalı TÜTAV Termal Otel ve Kür Merkezi; Kütahya’nın Yoncalı İlçesi Tavşanlı Yolu üzerinde. Termal suyu 23 elemanlı radyoaktivite içeriyor. Özellikle romatizmal hastalıklar* cilt hastalıkları ve güzellik tedavileri için tavsiye ediliyor. Türk hamamı* sauna* jakuzi* çamur banyoları* parafin ve bitki banyoları* selülit masajları* fitness merkezi var. Peloido Terapi olarak tanımlanan çamur banyosu* özellikle maske şeklinde yüze ve vucuda sürülerek cildin nemini artırıyor ve kırışıklıklar üzerinde etkili. Ayrıca çamurun* terleme yolu ile de bölgesel yağların erimesinde yararlı olduğu söyleniyor. 4 yıldızlı otelde 2 kapalı termal havuz* 7 özel termal banyo* 73 odada termal küvetler var. Kaplıcasının suyu bikarbonat* sülfat* kalsiyum ve magnezyumlu. Doktor ve diğer sağlık ekipleri mevcut.
Tel (0274) 249 42 12

Yalova Termal Kaplıca Tesisleri; İstanbul* Bursa ve İzmit’e yakın. Roma ve Bizans dönemi eserlerinden. Yalova’ya 12 km. uzaklıkta. 3 bin 600 dönümlük ormanlık arazisi de bulunan tesisin içinde Sultan Banyo* Valide Banyo* Kurşunlu Banyo ve Köylü Hamamı gibi tarihi banyolar var. Suyunun sıcaklığı 62 derece. Tarihi Kurşunlu Hamamı içinde sauna* açık yüzme havuzu bulunuyor. Suyunun sindirim sistemi* romatizmal hastalıklar ve metabolizma hastalıklarında etkili olduğu söyleniyor. Tesis bünyesinde aynı işletme adı altında çalışan Çınar ve Çamlık otelleri var. Bu otellerin toplam kapasitesi 202 yatak.
Tel: (0-226) 675 74 00

TERMAL YALOVA - Thermal Hot Springs Resort

Çekirge Gölüferah; Bursa’nun Çekirge Semti’nde. 70 oda* 140 yataklı 3 yıldızlı bir otel. İçinde Türk hamamı tarzında yapılmış özel termal su havuzları var. Suyu bikarbonat* sülfat* sodyum* kalsiyum* karbondioksit* sülfür içeriyor. İçme ve banyo kürleri ile yararlanılıyor. Banyo kürleri romatizma* hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları* kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları* damar tıkanıklarına* içme-banyo kürleri ise karaciğer* safra yolları* hafif diyabet* kriz devrelerinin dışında gut hastalığı* kanda fazla miktarda yağ birikintileri görülen şişmanlıklara iyi geliyor. Tel: (0-224) 233 92 10 Discount Hotel Rates.

Gönen Termal Turizm Merkezi
Gönen Çayı kenarında. Suyunun ısısı 78 derece. Hipertermal* hipotonik bir maden suyu. Sülfat* klorür* bikarbonat* sodyum içeriyor. İçme ve banyo kürleri olarak yararlanılıyor. İçme kürlerinin* karaciğer* safra yolları* böbrek fonksiyonlarına* banyo kürlerinin ise romatizma* ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları* kalınbağırsak iltihapları* damar sertliği gibi bazı hastalıklarda ve nekahat dönemlerinde etkili olduğu söyleniyor. Gönen Kaplıcaları AŞ adı altında birleşen 4 ayrı otelden oluşuyor. Park Otel* 57 oda ve 118 yataklı. Güneş Otel* 57 oda ve 114 yataklı. Yeşil Otel* 72 oda ve 156 yataklı. Derman Otel* 42 oda ve 78 yataklı. Otellere aynı telefondan ulaşılıyor. Tel: (0-266) 762 18 40 www.gonenkaplıcaları.com.
Kızılcahamam Termal Kaplıca; Ankara’ya 75 km. uzaklıktaki Kızılcahamam İlçesi’nde. Başta başkentliler olmak üzere çevre illerden gelenlerin ilgi gösterdiği önemli bir kaplıca merkezi. Büyük Kaplıca* Küçük Kaplıca* Acısı Kaplıcası ve Kızılcahamam Maden Suyu Kaplıcası olarak 4 ayrı kaynaktan çıkan sulardan faydalanılıyor. Büyük Kaplıca* Küçük Kaplıca Kaynakları; hipotermal* hipotonik* Kızılcahamam Maden Suyu Kaynağı; termal* hipotonik* Acısu Kaplıcası Kaynağı; izotermal* hipotonik. İçme ve banyo kürleri ile yararlanılıyor. Karaciğer* safrakesesi* mide ve bağırsak* metabolizma hastalıkları* kalp* dolaşım bozuklukları* romatizma üzerinde etkili. Kızılcahamam kaplıcasının 2 havuzu var Tel: (0-312) 736 16 48
Balçova Agamemnon Termal; 3 yıldızlı* 204 oda ve 408 yatak kapasiteli. Balçova’nın batısında* tarihi Agememnon bölgesi içinde. Şehir merkezine 8 km. uzaklıkta. 10 hekim* 25 fizyoterapist* 16 masör ve masöz* 124 hemşire* 5 laborant çalışıyor. Avrupa Kaplıcalar Birliği üyesi. Sağlık merkezinden 85-90 bin kişi yararlanıyor. Mart-kasım arasında Norveç* İsveç ve Almanyadan turistler çoğunlukta. Sularının sıcaklığı 45-180 derece arasında değişiyor. Hipertermal* hipotonik özellikli. Suyu klorür* bikarbonat* sodyum* kalsiyum* karbondioksit ve florür içeriyor. Romatizma* sindirim sistemi* metabolizma bozuklukları* karaciğer-safra kesesi* dolaşım* kalp ve sinir sistemi hastalıklarında etkili olduğu söyleniyor. Tel: (0-232) 259 01 02
kaynak: Hürriyet / kelebek eki
 
Nursena

Nursena

Admin
Afyon bölgesindeki termal kaplıcalarda çok iyi. Kızılcahamam, haymana suyuda fena degil.
Sivas Kangal kaplıcıları ise balıklı olarak çok iyi durumda. Diyarbakır kaplıcılarıda tercih edilmeli sıcak su kaplıcası birde aklıma gelen Pozantı ve Niğdede bulunan kaplıcalar.
 
Murat

Murat

Yönetici
Haymana kaplıcalarındaki su hiç bir yerde yok. Afyon termal kaplıcaları iyidir. Kızılcahamam adı üstünde.. Bununla birlikte Sivas / Kangal tabikide balıklı havuzları ile şifa vermekte.
 
A

ayca

Yeni Üye
Afyon Gazligöl kaplıcalarının üzerine tanımam hatta Akkuş ve Hilal termalde 5 6 tane fazladan hissem var satın almak isteyen olursa yardımcı olabilirim. Sağlıgınızın degerini biliyorsanız mutlaka böyle bir yeriniz olmadı. Yılda 10 gün doyasıya içmeler ve kaplıcaların keyfine varacaksınız.
 
A

Abdullah

Yeni Üye
çünkü..hem kangallıyım...sedef hastaları özellikle tercih ediyor...tedavi sürecinde çok faydalı olduğu herkes tarafından söyleniyor..
 
glorious

glorious

Yeni Üye
Bu kaplıcalara gidip şifa bulan tanıdıklarınız var mı aranızda, hani sizin de birebir gittiğiniz hijyen ve estetik açısından da gidilmesinde sakınca yoktur dediğiniz hangi kaplıca var bu yukarıda sayılanların arasından? Özellikle şuna muhakkak gidin dediğiniz var mı, bizimkiler yaşlanmaya başladı onları ***ürmek istiyorum böyle yerlere, seviyorlar bir de sıcak suyu.
 
Üst