1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiyedeki yanardağlar haritası ve yanardağlar hakkında bilgi

Konu, 'Türkiyem ve Şehirlerimiz' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ülkemizde aktif yanardağ bulunmamaktadır, sönmüş yanardağlar ise mevcuttur. Bir yanardağ veya volkan, magmanın Dünya'nın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta ergimiş ya da erimiş kayalar, yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekillerine denir.

  Yurdumuzda Nemrut ve Tendürek’te bulunan iki volkanın 10 bin yılda en az 20 kez püskürdüğü biliniyor, günümüzde ise hala bu volkanların aktiviteliğini sürdürdüğü kaydedilmiş olsa da kayda değer bir patlama olmamıştır
  [​IMG]
  Türkiye'de bulunan sönmüş ve aktif olan yanardağların listesi aşağıdaki gibidir.

  • Acıgöl-Nevşehir
   [*]Ağrı Dağı
   [*]Erciyes Dağı
   [*]Girekol
   [*]Göllü Dağ
   [*]Hasan Dağı
   [*]Karaca Dağ
   [*]Karadağ
   [*]Karapınar Düzlüğü
   [*]Erzurum-Kars Platosu
   [*]Nemrut Dağı
   [*]Süphan Dağı
   [*]Tendürek Dağı
  Güneş sisteminde yani uzayda bulunan gezegenlerde ve ayda kayalık bazıları çok aktif olan birçok yanardağ olmasına rağmen, bu olgu en azından Dünya'da, genellikle tektonik plaka sınırlarında görülmektedir.
  [​IMG]
  Yanardağlar, zirvesinden büyük duman bulutları ve ateş çıkartan dağlar olarak düşünüşür. Ancak yanardağlar, ender olarak duman ve ateş püskürtürler. Duman olarak düşünülen, su buharı ve çoklukla kükürt buharlarıyla karışmış çok büyük miktarlarda ince tozdur. Ateş gibi görünen ise püsküren maddelerin parlaması bizi böyle düşündürür.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Valla bir hayli enteresan bir konu, 10 bin yilda 20 kere puskuruyor volkanlar ulkemizde demek ki.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş