Türkiye'deki Denizlerin Derinlikleri Hakkında Bilgi

Murat

Murat

Yönetici
Ülkemizin, 3 yanını çevrelemiş olan denizler ve bunları birleştiren boğazlarla yarımada şeklinde bir ülkedir. Türkiye'nin bu coğrafik durumu hem deniz ulaşımı, boğaz geçişleri ve limanları ile Ülke ekonomisi yönünden artılar sağlamıştır.

Denizlerin liman, ulaşım ve ekonomik yönünden sağladığı avantajlardan yeterince yararlanmak ve Ülke gelirine katkıları için 3 yanımızda olan denizleri ve önemlerini yeterince tanımaya bağlıdır.

Türkiye'deki denizlerimizin özelliklerini şöyle inceleyelim. ( Türkiye Denizlerini gösteren grafikte aynı zamanda Akarsu havzaları da yer almakta.)

Marmara Denizi: Marmara Denizinin tümü Türkiye sınırları içinde bulunur. İstanbul Boğazı ile Karadeniz’e ve Çanakkale Boğazı ile de Ege Denizi’ne açılır. Marmara Denizi bir iç denizdir. Yüzölçümü 11.500 km2′dir. Ortalama derinliği -200 ile -500 metre arasında değişmektedir.

Karadeniz: İstanbul ve Çanakkale boğazları ile Akdeniz'e bağlı bir iç denizimizdir. Alp orojeniz ile oluşmuş kıvrım sistemleri ile birinci zaman öncesi arazilerden oluşmuş iki büyük ünite arasında bulunan geniş bir çanaktır. Yüzölçümü 460.000 km2′dir.Karadeniz’in boyu 1200 km ve eni de 250-600 km arasında değişir. Karadeniz’in ortalama derinliği -1300 metredir.

Ege Denizi: Doğu Akdeniz’in bir kol denizi olan Eğe Denizi, Anadolu ile Balkan yarımadası arasında yer almaktadır. Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı ile Karadenize açılır. Akdeniz ile sınırı Girit-Kasos-Kerpe ve Rodos yönünde bir hat oluşturur.Yüzölçümü 214.000 km’dir.Ortalama derinliği -1350 metre olup daha derin olan Doğu Akdeniz çanağı ile ondan daha az derin olan Karadeniz çanağını birbirinden ayırır.

Akdeniz; Eski Dünya karalan arasında yer alan bir ara ! denizdir.Avrupa’ya doğru iyice sokulmuş iki önemli kol i denizi vardır. Bunlar Ege Denizi ve Adriyatik denizidir. Akdeniz 2.9 milyon km2 yüzölçüme sahiptir. Ortalama derinliği -1400 metredir.
 

Ekli dosyalar

Üst