Tülay German Biyografi-Tülay German Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Tülay German( 1935)

1935 yılında istanbul'da doğdu. Dört yaşında şarkı söylemeye başladı. Söylediği ilk parça Yesari Asım'ın "Gurbet elde kimsesizim buna sebep yar oldu" şarkısı oldu.

Ankara Radyosu'nda Ayşe Abla'nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert'in "Serenad"ını ve "Ihlamur Ağacı"nı söyledi. Ferdi Statser'den piyano dersleri aldı.

1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji'ni bitirdi.Sahneye ilk olarak İstanbul Radyosu'nda Salim Ağırbaş Beşlisi'nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.1962 yılında Erdem Buri ile "Çoksesli Türk Popüler Müziği"ni gerçekleştirdi. 1964'te Milli Orkestra ile katıldığı "Balkan Melodileri Festivali"nde Arena dergisine kapak oldu ve Türk Pop müziğinin ilk "hit"i kabul edilen "Burçak Tarlası" plağını doldurdu.

1966 yılında plak yapmak üzere Paris'e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Gerek Fransa'da gerek Belçika'da çeşitli festivallere katıldı. A.B.D için ilhan Mimaroğlu'nun kendisi için yazdığı "Tract" albümünü doldurdu.

Fransa'da Türkçe olarak yaptığı albüm Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü'nü aldı.

Son doldurduğu albüm Hollanda'da verdiği bir konserle sahneye veda etti.ESERLERİErdemli Yıllar

Tülay German

Tarih Anı İncelem DizisiHAKKINDA YAZILANLAR33 yıldan beri Fransa'da yaşayan Tülay German sesiyle geçmişe götürüyor O ilkti...

Murat Tunal

Aktüel 19.8 1991Türküleri kentli bir anlayışla yorumlayan sanatçıların ilk neslini temsil ediyor. Geçenlerde piyasaya çıkan "Yunus'tan Nazım'a" adlı derlemesi ise onun tek aşkı Erdem Buri'yle birlikte göğüs gerdiği zorluklarla dolu hayatını hatırlatıyor.Tülay German herkesin adını bildiği ama hayatında her zaman gizemli bir yan kalacak insanlardan. Sadece 33 yıldır Fransa'da yaşamasının getirdiği bir bilgi eksikliği değil bu. Çoğu insan gibi uzlaşarak Üsküdar Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra ailesine başkaldırıp kendini müziğe adayarak başlıyor mücadelesine... Sonrası bir çorap söküğü gibi. Şimdilerde adı yavaş yavaş hafızalardan silinen Erdem Buri'ye olan aşkı hayatının akışını değiştiriyor.Erdem Buri Osmanlı döneminin ünlü vezirlerinden Suphi Paşa'nın torunu felsefe konularına eğilir. Zamanla dört başı mamur bir düşünür ve sanatçı kimliği kazanır.Tülay 60'ların başında yabancı şarkılar söylemekte kendi müziğini kendi dilinde söylemesi gerektiğini anlatır. Türk halk müziğinden seçtiği parçaları çok sesli düzenlemelerle ve Batı çalgılarıyla Tülay'a söyletmeye başlar. Bu çalışmalar Tülay'ı üstad Ruhi Su'ya götürür. Ruhi Su Tülay'ın hem sesini hem de halk müziğine yaklaşımını beğenir ve ona haftada üç gün ders vermeyi kabul eder.Tülay türkü derslerinin yanında Erdem Buri'den ekonomi" "Hekimoğlu" gibi türkülerin uyarlamalarıyla önemli bir dinleyici kitlesi yaratır.Buri sadece Tülay'ın müziğinin temel noktalarını belirlemekle kalmaz As Kulüp'ün kurulmasına öncülük eder. As Kulüp belki dönemin devrimci ruhunu hissettiren bir özgürlük ortamıdır ama zaman zaman herkesi tedirgin eden olaylar da yaşanır. Örneğin bir gece Tülay "Burçak Tarlası"nı söylerken "Bakın şu deyyusun kaç tarlası var" dediğinde bir adam ayağa kalkıp "Bu ******nun yüzünden tarlalarımız elimizden gidecek" diye bas bas bağırarak sahneye yürür. "Olay çıkarmaya hazır gençler" masalardan hiç eksik olmaz.Zorluklar bitmez. Erdem Buri 29 Mart 1966 gecesi Fransa'ya gitmeye karar verir.Uzun İlhan Mimaroğlu... Tülay kulüplerde şarkı söylemeye ve Fransızca plaklar kaydetmeye başlar. Bir yandan birçok Avrupa ülkesinde konserler verir...Tülay German'ın uzun bir aradan sonra ülkemizde yayınlanan ilk çalışması "Yunus'tan Nazım'a Pir Sultan Abdal ve Nazım Hikmet şiirlerinin Erdem Buri tarafından bestelendiği "Toulai et François Rabbath" adlı albüm çıkar. Albüm Charles Cros Akademisi'nin Plak Büyük Ödülü'nü alır. Daha sonra "Hommage a Nazım Hikmet" (Nazım Hikmet'e saygı) yayınlanır. İkili Zülfü Livaneli'ye 1982 albümü "Günlerimiz"de eşlik eder.

German'ın acı olaylara içmiyor ve kimseyi görmek istemiyordu. Arabasını bile oturduğu apartmanın karşısındaki postanede çalışan yoksul bir kıza armağan etmişti."Tülay German sonunda dostlarının dayatmalarına dayanamayıp eski türkülerden bir derleme yapmayı kabul etmiş. Albümde yer alan 21 parça Tülay German'ın güçlü ve eğitimli sesi için etkileyici bir altyapıya dönüşüyor.

German'a göre bu derleme geçmişten kalan bir seda değil. 33 yıldır ayrı olmasına rağmen kendisini Türkiye'den hiç ayrılmamış gibi hisseden sanatçı varolan formları eşelemek yerine daha çağdaş olanı aradıkları için haksız suçlamalara maruz kalan iki insanın öyküsünü...

Yunus'tan Nazım'a / Kalan Müzik
 
R

rodali

Yeni Üye
mecnunum leylamı gordum yorumunu dınlerken
'neyseki tülay senı buldum'diye mırıldanmama neden olan
türkiyenin en büyük kadın sesi.
 
Üst