Tövbe Namazı Neden Kılınır?

!pek

!pek

Admin
tevbe namazı nasıl kılınır video,
tövbe namazi nasil niyet edilir,
tövbe etmeden namaz kılınır mı,
tövbe namazı nece qilinir ?


Tövbe yapılan günahlardan dolayı pişmanlık dinleyip bağışlama dilemek için Allah c.c yönelmek, ona sığınmak anlamına kazanç. Tövbe etmek için kesinlikle günah işlemiş olmak da gerekmez. Efendimiz s.a.v işlediği ve işleyeceği kusurların bağışlanmış olduğu bildirildiği hâlde, çok çok tövbe eder, affedilme dilerdi. Onun bu tavrı temelde mü’minlere misal olmaktır.
Dua ve tövbelerin kabul edileceği belirtilen özel zamanlar vardır. Namazların arttaki zamanlar da bunlardandır. Bu nedenle işlediği emin bir günaha ya da genel anlamda günahlarına tövbe etmek isteyen birey iki rekât namaz kılar ve arttan dua ve tövbe eder, affedilme diler.
Sevgili Peygamberimiz s.a.v“Bir kul günah işler de sonra kalkar, hoşça abdest alır ve iki rekât namaz kılar; Allah’tan affedilme dilerse, Allah onu bağışlar.” emretmiş Tirmizî, Salât, 294 ve şu ayeti kerimeyi okumuştur:“Onlar çirkin bir iş yaptıkları yahut nefslerine zulmettikleri zaman Allah’ı andırıp hemen günahlarının affedilmesini dileyenlerdir.” Al-i İmrân, 3/135
 
Üst