Topuk dikeni Lazer tedavisi

I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Lazerle topuk dikeni tedavisi ve topuk dikeninde tedavi yöntemleri hakkında gelişmiş bir makale.


Özel bir yağ dokusu ile çevrili olan “topuk” bazen inatçı bir ağrı ile sizi taşımak istemeyebilir. Karşılaşılan bu durumun “topuk dikeni” olduğuna dikkat çeken ve genellikle 40-60 yaş arasında görüldüğünü söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi, “Topuğu çevreleyen yağ dokusu gelen direkt yükün %20-25 'ini azaltabiliyor.

Topuktaki bu yağ dokusu, yerleşimi ve bölmeli yapısı ile hidrolik bir amortisman görevi görür. Ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapışma yerinde meydana getirdiği ağrılı hastalık topuk dikenidir” diyerek konuyla ilgili soruları cevapladı:

1- Topuk ağrısına neden olan topuk dikeni hastalığı nasıl oluşur?
Zorlanmalar sonucunda, ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapıştığı yerde minik yırtıklar ve zedelenmeler oluşur. Zaman içinde bu bölge kireçlenir ve dikenimsi bir görünüm alır. Ağrıya neden olan bu dikenimsi çıkıntı değildir, bu sadece bir sonuçtur. Dokularda meydana gelen zedelenmeler, dokuların sertleşip kısalmalarına neden olurlar. Tekrarlayan zorlanmalar yeniden yırtılmalara, ödem ve ağrıya neden olur.

2-Topuk dikeni olan hastaların şikayetleri nelerdir?
Bu hastalar özellikle sabahları yere bastıklarında topuklarında ağrı hissederler, bir süre yürüyünce ağrı azalır, ancak uzun süre ayakta kalınca ve çok yürüyünce ağrı tekrar şiddetlenir. Ağrı oldukça inatçıdır ve yıllar boyunca devam edebilir.

3-Topuk dikeni kimlerde görülür?
Kilolu, ayak tabanındaki kaviste düşüklük veya aşırı kavislenme olan kişilerde, uzun süre ayakta kalmayı ve yürümeyi gerektiren işlerde çalışanlarda, zorlayıcı sportif aktivite yapanlarda daha sık görülür.

4-Tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Tedavide değişik yöntemler var. Tedaviye dirençli bir hastalıktır.

-Öncelikle hastaya ayak kavisini destekleyen uygun tabanlık veriyoruz. Topuk bölgesine verilen ortası delik yumuşak yastıklardan daha etkili.

-Kortizon iğnesi oldukça sık başvurulan bir yoldur. Ancak steroidli ilaçların yan etkileri, enjeksiyonun ağrılı olması, tedavide yeterli olmaması nedeniyle farklı yöntemler de uyguluyoruz.

-Şu anda en etkin tedavi lazer terapisidir. Lazer terapisi hem kullanımı kolay hem de komplikasyonu ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Tedavi etkisini kısa süre içinde gösteriyor. Beraberinde özel egzersizler veriyoruz, düzenli yapılması oldukça önemli. Tedavi 10-15 seans sürüyor. Ağrılı noktalara cilt üzerinden lazer uyguluyoruz. Tedavi esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor.

-Belirli ayak ve bacak kaslarını germe ve güçlendirme egzersizleri de oldukça fayda sağlıyor.

5- Tekrarlama olasılığı var mıdır?
Bir kez tedavi olduktan sonra, düzenli egzersiz yapılması uygun ayakkabı giyilmesi ve aşırı zorlamaktan kaçınılması halinde tekrarlama olasılığı düşüktür.

6-LASER terapisi nedir?
Tedavide kullandığımız düşük enerjili lazer ışınları cilt ve altındaki dokuya penetre olarak hücreler tarafından alınır ve enerjiye dönüştürülür. Böylece hücrenin iyileştirici aktivitesi artar.

-Lazer ışığının etkileri:
-Hücre metabolizmasını artırıyor.
-O bölgedeki kan dolaşımını iyileştiriyor.
-Kollajen ve kas dokusunda gelişme sağlıyor.
-Akut ve kronik ağrıyı iyileştiriyor.
-O bölgedeki ödem ve iltihaplanmayı azaltıyor
-Doku tamiri ve yara iyileşmesinin uyarılmasını sağlıyor.
-Bağışıklık sistemi uyarılıyor.
-Sinir fonksiyonlarını uyarıyor.

Sonuç olarak daha hızlı iyileşme, ağrı, şişme ve iltihaplanma sürecinde azalmaya neden oluyor. Bu yöntem, alternatif terapileri, ağrılı ve zor cerrahi işlemleri, kuvvetli yan etkili ilaç tedavilerini gereksiz kılıyor.

7-LASER tedavisinin etkili olduğu diğer hastalıklar nelerdir?
-Eklem iltihabı
-Tenisçi dirseği,omuz tendiniti v.b
-Yumuşak doku incinmeleri
-Çene eklemi ağrıları
-Kuyruk sokumu ağrısı
 

Ekli dosyalar

S

Selin Aker

Misafir
benimde annemde vardı bu rahatsızlık heeltex diye bir yerden topuk dikeni çorabı almıştık anneme fazla sürmedi geçmişti ama oldu 1 ay felan, yürüseniz bile fazla ağrı hissetmiyorsunuz o çorapla, merak edenler varsa siteleri şuydu.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst