Toki Dairesi Teslim Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Murat

Murat

Yönetici
TOKİ yani toplum konut idaresi başkanlığı daireleri teslim edeceği zaman kontrol için ekipler gönderir, ancak ne yazık ki bir çok firma bir şekilde eksikliklerini gidermeden geçici kabul ile daireleri teslim ederler.Tecrübelerimizi dayanarak TOKİ den daire ve ortak alanları teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktaracağız. Öncelikle daire ardından ortak alanlara göz atalım.

Dairemi teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Genelde TOKİ ile anlaşmalı firmalar sözleşmede kendileri lehine 6 ay geç teslimat opsiyonu bırakırlar, bu nedenle ödemelerini de kura sonrası yapmaya başlayanlar bir an önce dairemizi teslim alalım telaşı ile eksikliklerini belirtmeden geçici kabul yaparlar.
Toki teslimatları.jpg

Öncelikle dairenize ilgili şahıs ile giriniz ve boya, parke, pencerelerinizi kontrol ettikten sonra mutfak dolapları, çelik kapı aksamlarını kontrol etmeniz gerekiyor.Normal şartlarda daireleri size temiz ve kusursuz şekilde teslim etmeleri gerekir, tespit etmiş olduğunuz eksiklikleri tutanak ile karşılıklı imza altına alarak dairenizi teslim alınız yada aceleniz yoksa dairenin eksiklikleri giderilince teslim alınız.

Ortak alanları teslim ederken dikkat edilmesi gerekenler.

En önemli kısım ortak alanlardır, Asansörleri teslim alırken mutlaka bilgili birileri yada profesyonel yöneticiler yanınızda olsun,elektirik aksamları, su deposu hidrofor, doğalgaz, asansör dairesi, çevre düzenlenmesi peyzaj, yangın ekipmanlarından çatı katına kadar her şeyi didik didik etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ileride büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Özellikle profesyonel site yöneticiniz yok ise yönetimi TOKİ'den kesinlikle almayınız, masrafınız biraz fazla olabilir 40 yerine 50 TL aidat ödeyebilirsiniz ancak siteniz yaşanır bir durumda olur.Siz siz olun site yönetiminde KMK yani Kat Mülkiyeti Kanunundan ödün vermeyiniz. Toplu yaşamak zordur bu nedenledir ki, bir kanun etrafında birleşmeniz tüm kat maliklerinin yararınadır.
 
Sabır

Sabır

Admin
Yönetici
Hocam bir çok şey var, mesela merkezi sistem uyduları kontrol etmeden de almasınlar, depolara kadar inmeleri gerekiyor.En çok sıkıntı ise posta kutularında meydana gelmekte. Profesyonel yönetici konusunda size %100 katılıyorum.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Önemli bilgiler iceriyor.. Herturlu alisveris yaparken bircok noktaya dikkat edilmeli, alisverisin guvenligi acisindan vs.
 
Üst