Tırnak Morarması...

A

Aslı

Yeni Üye
Arkadaşlar bu konu hakkında sizin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum...
Bi gün uzun zamandır giymediğim babetlerimi giymiştin...Bi süre sonra çok canımı yaktı..
Neyse eve geldiğimde baş parmaklarımda hafiften bi morarma olmuş...
Geçer zannettim ama daha çok büyüdü ve siyah rengini aldı ve tırnağımın tam ortasında.
Nasıl geçer bi fikriniz varmı?
Size böyle oldumu olduysa nasıl geçti?Acaba krem merhem vs sürsem bi işe yarar mı?
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
El veya ayak tırnaklarınız renk değiştirip * kırılıyor* kalınlaşıyor * uçları çatlıyor ya da oyuk oyuk olduysa bunun nedeni tıpta “ Onikomikoz “ olarak bilinen mantar enfeksiyonudur.

Burada Tırnak kalınlaşır ve sararır. tırnak ucuna doğru küçük bir ayrımla bir birikinti olur. Tedavi edilmezse* tırnağınızın tümü bölünür* şekli bozulur veya düşebilir. Mantar sadece yaralanırsanız veya başka bir deri hastalığınız varsa tırnakları etkiler. Ayak tırnakları enfeksiyonu yaralanma olmadan da oluşabilir. Kendi kendine tedavi edebilirsiniz veya doktora gitmelisiniz. El tırnaklarının iyileşmesi 6 aya* ayak tırnaklarının iyileşmesi 1 – 2 yıl sürebilir.

Bazen buna ilaveten ayak tırnaklarınızın etrafında ağrı* şişme ve kızarıklık da olabilir.

Tırnak kırılması varsa ; tırnaklarınızda çatlaklar olur ve uçları kırılır. Bu acı vermez* iyileşebilir* ama hiçbir zaman geçmez. Tırnak kırılması kalıtımsal olabilir ve bazen yaralanmayla görülür. Kendi kendine tedavi yeterlidir.

Ayak tırnağı batıyorsa* ayağınızı 2 çorba kaşığı tuz katılmış ılık suda 15 – 20 dakika kadar tutun.

Tırnakla deri ayrıldıktan sonra tırnakla deri arasına tırnak büyüyünceye ve deri iyileşinceye kadar birkaç gün küçük bir pamuk ya da gazlı bez koyun. (Dikkat: Şeker hastasıysanız* dolaşım sistemi sorunlarınız varsa veya iltihaplanma oluşmuşsa* bu yöntemi uygulamayın.)

El tırnağı batıyorsa* tırnağınızı dümdüz kesin ve köşelerini yuvarlatmayın. Pamuklu çubukla günde iki kere köşesinden kaldırın ve bu bölgeyi temiz tutun.

Tırnağa kan oturması varsa ;
Kağıt atacının ucunu açıp ocakta ısıtın. Elinizi yakmamak için öteki ucunu tutamaçla tutun. Sıcak ucu bastırmadan hafifçe tırnağınıza değdirin; kanın dışarıya akması için acıtmayan bir delik oluşacaktır. Basıncı hafifletmek için bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Mantar enfeksiyonunda yıkandıktan sonra el ve ayaklarınızı iyice kurulayın. Saç kurutma makinesini en az sıcaklığa getirerek tırnağı kurutun. Mümkün olduğu kadar çıplak ayakla gezin; sentetik çorap ve ayakkabından uzak durun. Bulaşık yıkarken* temizlik yaparken veya elinizi suya veya kimyasallara sokacağınız zaman pamuklu lateks veya lastik eldiven kullanın. Reçetesiz satılan ilaçlar çoğu kez işe yaramaz.

Tırnak kırılmasında ; Renksiz oje sürün. Ojeyi çok sık çıkartmayın. Temizlik yaparken pamuklu lateks veya lastik eldiven giyin. Tırnaklarınızın etrafındaki deriye krem sürün.

Dolama söz konusuysa* iltihabı azaltmak içn günde iki defa (5 – 10 dakika) sıcak su banyosu yapın; sonra mantar enfeksiyonuna karşı antibakteriyel bir ilaç ya da %1’lik gentiyan violet sürün.

tırnak hastalıklarını önlemek için :

1) Tırnaklarınızı temiz tutun.
2) Her hafta düzenli dümdüz kesin. (Aşırı kısa kesmeyin; parmaklarınızın bitimi kadar olmalılar.) Tırnaklarınızı ve tırnak derinizi yemeyin* koparmayın ve yırtmayın.
3) Sık aseton kullanırsanız tırnaklarınızı kurutursunuz. Tırnak güçlendiricilerinden* takma tırnaklardan ve tırnak derisi alma aletinden kaçının.

Bunlar tırnakların rengini değiştirir* tırnakları kırar* etraflarındaki doğal korumayı yok eder ve tırnaklarınızın altında kötü reaksiyonlara yol açar.

geçmiş olsun dileklerimi sunar * acil şifalar dilerim.

Cevapyalan ; Uzman Doktor Ümit Hazar
 
Nursena

Nursena

Admin
tırnak morarmasının sebeplerini öğrendikten sonra bu hastalıktan önce neler yapmalıyızki tırnak morarmasına sebebiyet vermesin..
 
M

Misafir

Misafir
benim 1-2 ay önce tırnağım morardı top oynamaktan .
hala duruyor ole alttan tırnak gözüküyor ama napsam öle duruyor arkadaşım 5-6 kere ayağıma bastı hala öle kaldı
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Tirnak morarmasi ile ilgili bircok bilmedigim seyi bu konunun aktardigi bilgi sayesinde bilgi edinmis oldum, cok tesekkurler emek icin.
 
Üst