Tex . Mex. Mutfağının Özellikleri

Nehir

Nehir

Admin
Tex-Mex mutfağının, yani Meksika, Amerika sentezi bir mutfağın temsilcisi dünyaca ünlü Tumbleweed restoranlar zinciri dünyadaki altmış üçüncü şubesini Mecidiyeköy Profilo Alışveriş Merkezi içerisinde açtı.
Tumbleweed, Teksas ve Güneybatı Amerika çöllerinde esen rüzgarlarla kökünden ayrılan, oradan oraya yuvarlanan çalılara verilen isim. Çölde yuvarlanan çalı kavramı aynı zamanda daha iyi bir yaşam uğruna bir kasabadan diğerine sürekli göç eden kovboylardan oluşan Güneybatı Amerikan toplumunu ve kültürünü de sembolize eden nostaljik bir olguyu temsil ediyor.
Aslında Güneybatı Amerika mutfağının geçmişine bakarsak zengin bir kültüre, hatta bir anlamda da tarihe tanık olmamız gerekiyor. Meksika’dan gelen İspanyollar’ın Amerika’nın Güneybatısında New Mexico’da kurdukları Santa Fe şehrinde gelişen ve zamanla tüm dünyaya açılarak benimsenen bu mutfak zaman içerisinde ünlü restoran zincirleriyle de dünyanın her köşesinde isim yapıyor. İşte Tumbleweed, bu mutfağın yani Tex-Mex’in dünyadaki en seçkin restoranlarından biri. Son derece sıcak ve şık bir ortama sahip mekan, Meksika ve Teksas renkleriyle döşenmiş. Kolonlar ve duvarlar Güneybatı Amerika tarzını yansıtan aksesuarlar, Aztek maskları, Meksika objeleriyle süslenmiş. Kendine özel son derece güçlü bir havalandırma sistemine sahip mekanda taze havanın farkını hemen ayırt edebiliyorsunuz. İçeri girince bir anda nefes alışınız değişiyor. Tumbleweed’in bir diğer özelliği mekanın dekorasyonu sırasında Feng Shui metodunun uygulanmış olması. Teknoloji ve hijyen her ayrıntıda kendini gösteriyor. Garsonlar özel telsiz kulaklıkları ile siparişlere yöneliyorlar. Siparişler zamanında, gecikmeden geliyor.
Mönü ise gerçekten leziz; mısırlı hamurdan yapılan ince pide, yani gözleme ve lavaş benzeri bir ürün olan ‘ tortilla ‘ Tex-Mex mutfağının ana malzemelerinden birini oluşturuyor. Tacos, Nachos ve Fajitas ise bu mutfağın olmazsa olmaz çeşitlerinden. Fajitas ve BBQ soslu çeşitleri özellikle denemenizi tavsiye ediyoruz. Kızarmış Meksika dondurmasına da mutlaka yer ayırın. Tabi Margarita’yı da asla unutmayın.Dev ekrandan maçları da seyredebilirsiniz.


Seçim zaman alıyor
Masaya oturduğunuzda hemen cips ve sos geliyor. İyi de oluyor. Çünkü bir sürü çeşit arasından seçim yapmak için zamana ihtiyacınız oluyor. Hele ‘Tex-Mex’ yemekleri tanımıyorsanız işiniz daha da zor. Ama servis elemanları size detaylı bilgi veriyor. Bu mutfak porsiyonlarının büyüklüğüyle ünlü. Başlangıç olarak seçeceğiniz yemek de, ana yemek de kocaman porsiyonlarda. Seçim yaparken bunu gözden kaçırmamak lazım.
Başlangıçlardan Taquito(takito) esas olarak kıymalı sigara böreğine benziyor. Tabii kullanılan hamur ve kıymanın baharatı lezzeti güzelleştiriyor. Taquito’yu değişik tadlardan çekinenlere bile rahatlıkla tavsiye edebilirim. İki kişi gittiyseniz ‘Best of the West’ adını verdikleri iştah açıcıyı tercih ettiğinizde bitiremiyeceğinizi hesaba katın. Bu tabakta ‘Texsas fire crakers’ dedikleri temelde içli köfte mantığının olduğu kızartmayla, sekiz tavuk kanadı ve büyük patatesleri ikiye bölüp içine kıyma ve biber koydukları fırınlanmış patatesler var.
‘Grilled Quesadillas’(gril kesadilas), yine tutucu damak tadına sahip olanlar için önerebileceğim bir başlangıç. Buna da bizim gözlememizin çok bol malzeme kullanılarak yapılanı diyebilirim.
Ana yemeklere karar veremezseniz ‘Fiesta Combo’yu deneyebilirsiniz. Çünkü bu yemekte ızgara tavuk göğsü, kıymalı takito, peynirli ençilada (dürüme benzeyen tipik Meksika yemeği) ve Meksika pilavı var. Meksika pilavının görüntüsüne aldanmayın, mutlaka tadına bakın. ‘T-bone Steak’(ti bon stik)’i de tavsiye edebilirim. Çünkü kimi yerlerde bir parça bonfileyi de bu isimle sunuyorlar, buradakiler ‘hakiki ti bon stik’. Tatlılardan ise brovniyi özellikle öneririm.

Tamale nedir nasıl hazırlanır?

Geleneksel bir yiyecek olan tamale, özel günlerin vazgeçilmezidir. Mısır koçanının koparıldıktan sonra üzerinde bulunan taze dış yaprakları ile hazırlanır. Hafif tadını da buharda pişmesine borçlu olan bu özel lezzet, Meksika ve Tex-Mex bölgesinde çok sık tüketilir.

Mısır koçanının taze dış yaprakları yırtılmaması için dikkatlice çıkarılır. Yaprağın orta kısmına mısır unuyla hazırlanan karışım tahta bir kaşıkla yayılır. Karışımın üzerine tane mısır, küp doğranmış beyaz peynir ve çedar peyniri eklenir.
Yaprağın bir kenarı karışımın üzerine gelecek şekilde kapatılır. Diğer kenar da üzerine gelecek şekilde kapatılır.
Altta ve üstte kalan kenarlar karşılıklı olarak kapatılır. Bir parmak kalınlığında kesilmiş mısır kabuğuyla kat yeri altta kalacak şekilde bağlanır.
FAJİTAS
Özel bir sos ve baharat karışımı ile marine edilen bonfile ızgarada pişirilir. Halka kesilmiş soğan,
dolmalık biber ve domates çok sıvıyağ eklenmiş tavada sotelenir. Et kızgın demir tavaya alınıp üzerine domates, soğan ve biberler dizilir. Guacamole sos ve ekşi krema ile servis yapılır
CHİMİCANGA
Büyük bir tortillanın içine kıyma ve çedar peyniri karışımı konur. Karşılıklı iki kenarı kapatılıp diğer iki kenarını da içine alacak şekilde rulo halinde sarılır. Kızgın sıvıyağda kızartılır. Üzerine enchilada sos ve peynir serpilip kısa bir süre sıcak fırında bekletilir. Meksika pilavı, Meksika fasulyesi, ekşi krema ve
guacamole sos ile birlikte servis yapılır.
 
Nehir

Nehir

Admin
Tako Sos
Olgunlaşmış domates, dolmalık biber ve jalapeno biberinden yapılan, baharatlar ile tatlandırılan ve tako yapımında kullanılan domates sosu.
Salsa Dip Sos
Olgunlaşmış domates, dolmalık biber, jalapeno biber ve küp doğranmış beyaz tatlı soğandan yapılan, baharatlar ile tatlandırılan kullanıma hazır dip sos her türlü Meksika yemeğinde özellikle de fajitanın yanında sos olarak kullanılır.
Peynirli Dip Sos
Cheddar peyniri ile hazırlanmış kullanıma hazır dip sos et yemekleri ve Meksika yemeklerinin yanında, ağırlıklı olarak aperatiflerin ve cipslerin yanında kullanılır.
Guacamole Dip Sos
Taze avokado, domates, ince kıyılmış soğan ve cheddar peyniri ile hazırlanmış sos aperatif ve cipslerin yanında, Meksika mutfağı yemeklerinde ve özellikle fajitanın yanında kullanılır.
Jalapeno Peynir Sosu
Cheddar peyniri ve jalapeno biberlerinden üretilen peynir sosu özellikle tortilla cips, burger, pizza, makarna ve sos yapımında kullanılır.
Pikante Salsa Sos
Olgunlaşmış domates, dolmalık biber, jalapeno biber ve küp doğranmış beyaz soğandan yapılan, baharatlar ile tatlandırılan kullanıma hazır bu sos, her türlü Meksika yemeğinde özellikle de fajitanın yanında kullanılır.
Barbekü (BBQ) Sos
Klasik Amerikan tarzı ile hazırlanmış, duman aroması ile tatlandırılmış bu sos, özellikle ızgara et/tavuk, burger ve aperatiflerin içinde/yanında kullanılır.
Louisiana Gold Acı Sos
Tabasco biberleri kullanılarak özel olarak üretilen acı sos yemeklerde ve sos yapımında kullanılır.
Louisiana Jalapeno Acı Sos
Yeşil jalapeno biberleri ile üretilen hafif acılı sos yemeklerde ve sos yapımında kullanılır.
Louisiana Acı Sos-85 ml
En iyi arnavut biberlerinin çekirdekleri ve kabuğu alınarak hazırlanan ve 1 yıl yıllandırılan koyu kıvamlı acı sos dünya standartlarında tescilli bir ürün olup, özellikle tavuk kanatı yapımında ve yemeklerde kullanılır.
Louisiana Acı Sos - 3.75 lt
En iyi arnavut biberlerinin çekirdekleri ve kabuğu alınarak hazırlanan ve 1 yıl yıllandırılan koyu kıvamlı acı sos dünya standartlarında tescilli bir ürün olup, özellikle tavuk kanatı yapımında ve yemeklerde kullanılır.
Louisana Tavuk Kanadı Sosu-354 ml
L.acı sos ve baharat karışımından hazırlanan bu sos, özellikle American tarzı tavuk kanadı yapımında kullanılır.
Louisiana Tavuk Kanadı Sosu-1.9 lt
L.acı sos ve baharat karışımından hazırlanan bu sos, özellikle American tarzı tavuk kanadı yapımında kullanılır.

Tako Baharatı
Tako yapımında kullanılan geleneksel Tex-Mex baharatı.
Restoran Boyu Tako Baharatı
Tako yapımında kullanılan geleneksel Tex-Mex baharatı.
Mexene Çili Baharatı
1906’dan beri dünya standardı olan baharat karışımı, chili con carne ve enchilada sos yapımında kullanılır.
Fajita Baharatı
Amerika mutfağına özgü baharatların karışımından oluşan bu ürün, et/tavuk/balık marinasyonunda ve özellikle fajita yapımında kullanılır.
Cajun Baharatı
Onaltıdan fazla kaliteli üründen elde edilmiş bu baharat karışımı, tüm yemeklerinize cajun havası katmak için çeşni olarak kullanılır.
Cajun Yakma (Blackened) Baharatı
Amerika’nın güneybatı bölgesine özgü yemeklerin yapımında kullanılan bu baharat karışımı ayrıca et, balık, tavuk marinasyonunda kullanılır.


Breaded Mozzarella Sticks
Gerçek mozzarella peynir dilimleri baharat karışımı ile tatlandırılmış kıtır ekmek pane ile kaplanır.
Cheddar Cheese Jalapeno Poppers
Gerçek Amerikan cheddar peyniri ile doldurulmuş ve kıtır patates püre ile kaplanmış yarım yeşil Meksika jalapeno biberi.
http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:popup('detail.php?ID=256','DETIL',460,400)
 
Nehir

Nehir

Admin
Cream Cheese Jalapeno Poppers
Gerçek Amerikan krem peyniri ile doldurulmuş ve kıtır patates püre ile kaplanmış yarım yeşil Meksika jalapeno biberi.
Red Hot Cream Cheese Jalapeno Poppers
Gerçek Amerikan krem peyniri ile doldurulmuş ve kıtır patates püre ile kaplanmış yarım acı kırmızı Meksika jalapeno biberi.
Beer Battered Onion Rings
Tatlı ve sulu beyaz soğan, halkalar şeklinde dilimlenerek biralı pane harcı ile kaplanır. Her bir dilimin farklı boyutta olması, mutfağınızda taze hazırlanmış izlenimi verir.
Brokoli ve Cheddar Peynirli Nugget
Gerçek Amerikan cheddar peyniri ve brokoli karışımı kıtır ekmek panesi ile kaplanır.
Tatlı Mısır Nugget
En iyi kalite tatlı mısır taneleri özel hazırlanmış dolgu malzemesi ile karıştırılarak panelenir.

Dilimli Jalapeno Biberi-227 gr
Tatlı acısı ile meksika mutfağının vazgeçilmezi olan jalapeno biberi, aperatiflerin yanında, sos yapımında ve yemek yapımında/yanında kullanılır.
Dilimli Jalapeno Biberi-3 kg
Tatlı acısı ile meksika mutfağının vazgeçilmezi olan jalapeno biberi, aperatiflerin yanında, sos yapımında ve yemek yapımında/yanında kullanılır.
Dilimli Çili Biberi
Hafif acısı ile Tex-Mex mutfağında ve özellikle aperatiflerin yanında ve guacamole sos yapımında kullanılır.
Black Bean (Siyah Fasulye)
Amerika kıtasına özgü Black Turtle fasulyesi, salata, chili con carne ve burrito yapımında kullanılır.
Refried Bean (Fasulye Püresi)
Amerika kıtasına özgü Pinto fasulyesinin haşlanıp ezililerek sote edilmesi ile elde edilen bu ürün, nachos gibi Tex-Mex yemeklerinin yapımında kullanılır.

Dondurulmuş Avokado Yarımları
Haas tipi avokadolar kabukları soyulup, çekirdekleri alındıktan sonra I.Q.F yöntemi ile dondurulur.
Dondurulmuş Guacamole
%100 Haas avokadolarının ezildikten sonra soğan, chili biberi ve baharatların karıştırılmasıyla elde edilir. Kullanıma hazır olan bu ürün, tüm Tex-Mex yemeklerinde sos olarak kullanılır.

Mısırlı Tortilla Ekmeği - 15 cm

Meksika’nın temel gıdası olan mısırdan üretilen bu ürün, taco, enchilada ve cips gibi Meksika yemekleri yapımında kullanılır.
Unlu Tortılla Ekmeği - 15 cm
Meksika’nın geleneksel ekmeği olan tortilla, fajita gibi Meksika yemeklerinin yanında servis edilir.
Unlu Tortilla Ekmeği - 25 cm
Meksikanın geleneksel ekmeği olan tortilla, yassı ve sağlam yapısı sayesinde burrito ve quesadilla gibi Meksika yemekleri dışında tüm dünyada dürüm (wrap) yapımında kullanılır.
Unlu Tortilla Ekmeği - 30 cm
Meksikanın geleneksel ekmeği olan tortilla, yassı ve sağlam yapısı sayesinde burrito ve quesadilla gibi Meksika yemekleri dışında tüm dünyada dürüm (wrap) yapımında kullanılır.
Domatesli Wrap - 30 cm
Sade Unlu Tortillaya alternatif olarak batılı şeflerin domates kullanarak renk verdiği bu ürün, wrap (dürüm) yapımında kullanılır.
Ispanaklı Wrap - 30 cm
Sade Unlu Tortillaya alternatif olarak batılı şeflerin ıspanak kullanarak renk verdiği bu ürün wrap, (dürüm) yapımında kullanılır.
Unlu Tortilla Ekmeği - 20 cm
Meksikanın geleneksel ekmeği olan tortilla, yassı ve sağlam yapısı sayesinde burrito ve quesadilla gibi Meksika yemekleri dışında tüm dünyada dürüm (wrap) yapımında kullanılır.

Brownie
Kakao, kakao yağı ve tereyağı kullanılarak üretilmiş Amerikan tarzı bu ürün, içerdiği zengin malzemeler ile bütün lezzetini küçük bir porsiyona sığdırmıştır.
Blueberry Muffin
Blueberry (yaban mersini) taneleri ile lezzetlendirilmiş Amerikan tarzı küçük kek.
Çikolata Parçalı Muffin
Vanilya ve çikolata parçacıkları ile doldurulmuş Amerikan tarzı küçük kek.
Çikolatalı Muffin
Eritilmiş çikolata ile zenginleştirilmiş Amerikan tarzı küçük kek.
New York Cheesecake
Geleneksel usulde fırınlanmış New York stili cheesecake.


Çikolata Parçalı Cheesecake
Geleneksel usulde fırınlanmış çikolata parçalı New York stili cheesecake.
Çilekli Cheesecake
Bisküvi tabanlı, limonla tatlandırılmış özel krem peynir ile fırınlanmış ve üzeri yaban çileği ve frenk üzümü ile kaplanmış cheesecake.
Çikolata Parçalı Brownie
Yüksek oranda bitter çikolata, kakao, kakao yağı ve tereyağı kullanılarak üretilmiş ve üzeri çikolata parçaları ile süslenmiş Amerikan tarzı bu ürün, içerdiği zengin malzemeler ile bütün lezzetini küçük bir porsiyona sığdırmıştır.
Cevizli Brownie
Ceviz, kakao, kakao yağı, ceviz ve tereyağı kullanılarak üretilmiş ve üzeri çikolata parçaları ile süslenmiş Amerikan tarzı bu ürün, içerdiği zengin malzemeler ile bütün lezzetini küçük bir porsiyona sığdırmıştır.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Tex-Mex turu yemekleri severim acili ve farkli oluyor gercekten guzel yemekleri oluyor bizim buralarda'da epey var.
 
Üst