Temriye deri hastalığı

D

denizz

Yeni Üye
Bir çeşit deri hastalığıdır. Yer yer küme küme bir takım kızartılarla kendini gösterir.
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Daha detaylı bir kaynak buldum canım ;

TEMRİYE
Tanımı: Deride yer yer küme durumundaki birtakım kabar*tılar ve kızartılarla kendini gösteren bir deri hastalığıdır
Nedenleri: Derinin alerjik bir reaksiyonudur.
ÖneriIer: Bir su bardağıı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp öğleden önce yudumlanarak içilir.
* Bir miktar taze saçkıran otu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp el*de edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürüle*rek kullanılır.
* Bir kova dolusu (5 lt.) soğuk suyun içine iki avuç atkuy*ruğu katılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılarak, süzü*lüp banyo suyunun içine katılır ve yirmi dakika boyunca banyo suyuna yatılır.
* Gün içinde aralıklarla on adet kadar aslandişi (saplan) ye*nir. Saplar çiçekleri ile birlikte yıkandıktan sonra çiçekler koparılır ve saplar yavaş yavaş çiğnenerek yenir.
* Bir miktar taze ardıç yaprağı yıkanıp, temizlendikten son*ra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu ile havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ardıç tohumu iyice karıştırılıp söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
* Bir miktar taze sinir otu yaprağı yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sı*kılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
* Bir litre suyun içine bir avuç dulavrat kökü katılıp kayna*tılmasının ardından on iki saat bekletilir ve süzülerek kalan su söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
* Bir miktar temizlenmiş aynısefa çiçeği bir şişenin boğazı*na kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı ekle*nerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca gü*neş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerekteğinde söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltısından önce yanm kahve fincanı içilir.
* Bir miktar taze kırlangıç otu yıkanıp, temizlendikten son*ra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürü*lerek kullanılır. Bitkinin zehirli olmasından ötürü dikkatli kulla*nılmasında yarar vardır.
* Bir parça şap iyice havanda dövüldükten sonra bunu sulu bir merhem haline getirecek kadar saf zeytinyağı ile karıştırıp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
* Bir miktar taze menekşe yaprağı yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sı*kılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
* Bir miktar taze şakayık çiçeği yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sı*kılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
 
Üst