Tek Çocuk Mu; Kardeş Mi?

  • Konbuyu başlatan Minik Peri
  • Başlangıç tarihi
Minik Peri

Minik Peri

Bölüm Yöneticisi
Tek çocuk sahibi olan aileler genel olarak tek çocuk mu kardeş mi sorusunun cevabını merak edip aralarında tartışırlar. Öncelikle tek çocuk paylaşmayı bilmez; sosyalleşemez inanışı tamamen yanlış bir inanıştır. Aile tutumuna bağlı olarak tek kardeşler bir şeyleri tek başlarına yapmayı öğrenirler; kendi kendilerini oyalama becerisini kazanabilirler.

Kardeşler arasında yaş farkı 10 yaş ve üzeri ise uyum süreci çok daha zor olabilmekte; kıskançlık durumu oluşabilmektedir. Bir çocuğun kardeşinin olması çocuğunuzun paylaşması öğrenmesi bakımından zemin hazırlayıcı rol oynamaktadır. Kardeşinin olması çocuğunuzun duygusal gelişimi açısından da son derece faydalıdır.

Tek çocuğu olan anneler çocuğuna karşı asla aşırı koruyucu bir tutum sergilememelidirler. Her şeyi çocuk için hazır etmemelidir. Tek torunu olan dede/ anneanne/ babaanne gibi aile büyükleri de anne babanın koyduğu kuralları ezmemelidir. Kısacası ebeveynlerin koyduğu kurallar asla çiğnenmemelidir.

Çocuk sahibi olacaksanız çocuğunuza bunu karnınız büyümeden önce söylemelisiniz. Aksi taktirde çocuğunuz sizin hasta olduğunuzu düşünüp endişeye kapılabilir. Çocuğunuzun yaşına uygun en doğru açıklamayı yapmaya özen göstermelisiniz. Anne baba olarak ilgili kitaplardan yararlanma tercihinde bulunabilirsiniz.
 
Murat

Murat

Yönetici
Kardeş bir çocuk için çok önemli, arayı da çok uzatmadan kardeşi olmalı.
 
Üst