Tatlı Su için Ava Hazırlık ve Malzemeler

D

denizz

Yeni Üye
Tatlı Su için Ava Hazırlık ve Malzemeler
Akarsularda

Akarsularda genel anlamda av veren noktalar vardır. Tabi bunların dışında akarsuyun kendi debi ve coğrafi özellikleri de etkili olmaktadır. Akarsularda ağaç dalları veya köklerinin suya girdiği noktalar, suların dinlenip göletlendiği yerlerde iki akarsuyun biri birine karıştığı noktalarda set altı veya bent altı (Suyun Yüksekten döküldüğü yerler) bazı balık türleri de suyun taşlar arasından çağlayarak geldiği yerlerde av verirler. Ayrıca akarsu içerisindeki büyük taş veya kaya arkalarında suyun dinlendiği yerler dip akıntının kıyıya yakın zemin de oluşturduğu basamak altlarında av verirler.

Göl ve Göletlerde

Bu tür yerlerin çevresel yani fiziki özellikleri kıyı kısımları genellikle çamur veya buna yakın özellik gösterirler. Bunun sebebi de mevsimsel olarak su yükseltisinin değişmesidir. Bu sebepten dolayı her zaman aynı noktadan av vermezler. Ancak yine de göl ve göletlerde her zaman av verebilen yerler vardır. Bunlar gölete su girişi yapan dere ağızları, göletin kendi içerisinde dışarıya çıkan kaynak suların olduğu yerler, gölet içerisinde oluşan küçük koylar, göl kıyısında ağaç veya bitki örtüsünün yoğun olduğu yerler, göle mevsimsel olarak akıp sonra kuruyan dere girişlerinin olduğu yerler gölet içerisindeki sazlık ve yosunluk alanların önleri av verir.

Malzeme Listesi

- Olta takım çantası
- Yemler ve yem hazırlığı için kap
- Sırt çantası
- Balık sepeti veya torbası (Torba su tutan bezden olursa balıklar bozulmaz)
- Su ve su kabı
- Ekmek ve yiyecek
- Tabak, tava, çatal, kaşık, bardak, deterjan, sabun,bıçak
- Şapka, güneş gözlüğü
- Portatif sandalye, tente veya şemsiye
- Yağmurluk ve çizme
- Radyo, el feneri, pil (yedekli), kibrit veya çakmak
- Sargı bezi, sinek kovucu losyon, amonyak, makas, tırnak çakısı, güneş kremi
- Yedek çamaşır, yedek çorap, havlu, iğne, iplik
- Uyku tulumu, mat, çadır, nacak (küçük el baltası) pense veya karga burnu
- Yer oltaları için zil tertibatı.
 
A

Abdullah

Yeni Üye
Tatlı su içince her halde bir kuvvet veriyor adama bir atışta vuruyor ama ben ava karşıyım hiç sevmiyorum ava gidenleri....
 
Üst