takıların bakımı

  • Konbuyu başlatan yosun
  • Başlangıç tarihi
yosun

yosun

Süper Yönetici
takıların bakımı
Takılarınıza düzenli bakım yapmazsanız ışıltılarını kaybederler. Belli bir zaman sonra matlaşan takılar, deformasyona uğrar, çizilirler.

Matlaşan lekelenen takılarınızı sıcak su içine bir miktar deterjan ekleyerek eski bir diş fırçasıyla temizleyin.


Hazırladığınız sıcak suya çok az amonyak eklerseniz takılardaki kir ve lekeleri daha kolay temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz takınızı daha sonra su altında tutarak durulayın. Bu temzilik malzemelerinin dışında parlatıcı kimyasallar kullanmayın.


Elmas taşlı takıları su veya herhangi bir sıvıyla temizlemeyin. Bu elmas işçiliğinde kullanılan boyanın bozulmasına sebep olur, taşı bozar.


Beyaz altın gibi takılarınızı yaklaşık iki yılda bir kuyumcunuza giderek rodaj yaptırırsanız ilk günkü parlaklığını geri kazanırsınız.


Evde temizledikten sonra giderilmeyen leke ve çizikler için aldığınız firmaya ya da kuyumcuya giderek ultrasonik yıkama makinelerinde temizletebilir ya da polisaj makineleriyle cila yaptırabilirsiniz. Polisaj işleminin mücevherinizin gramajını az da olsa azaltan bir tür zımparalama olduğunu unutmayın.


Takılarınızı ev işleri sırasında çıkarın. Kullanmadığınız zamanlarda kutusunda saklayın.


Takılarınızı sert cisimlere sürtmeyin. Ter, deodoranttan uzak tutun. Takınızı parfüm sıktıktan sonra takın.


Güçük takı ve eşyanızı temizlerken lastik eldiven kullanmayın. lastik eldiven gümüş eşyada iz bırakır ve kararmalarına neden olur


 
Üst