Süper Kahramanlar Çocukların Gelişimini Nasıl Etkiler?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
2 yaşın tamamlanması ile birlikte taklit ve karakter oyunlarını oynanmaya başladığı görülmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde bu oyun tarzı çeşitlilik kazanabilmektedir. Çizgi film kahramanları gibi karakterler ile özdeşleşerek küçük çocuklar kendi hayal dünyalarında yepyeni oyunlar yaratmaktadırlar. Taklit ve karakter oyunları ile çocuklar kim olmak istiyorsa o olabilme şansını yakalayabilir. Bu oyunlar sayesinde çocuklar hem zihinsel hem de sosyo duygusal alanda gelişim kaydederler. Çocuklar çizgi film karakterinin yerine geçtiği zaman onun yerine geçme duygusu yani empati yeteneğini kazanma sürecini yaşar.

Kız çocuklarının Barbie gibi karakterlerin yerine geçerek özdeşleşerek oyun oynamaları engellenme, kızgınlık ve sevgi duygularını ortaya çıkarmaları için tam bir fırsat niteliği taşımaktadır. Duygu boşalımını tam anlamı ile yaşamak amacı ile bu karakterlerin yerine geçme tam bir fırsat niteliği taşımaktadır.

Çocuklar kimi zaman bu karakterlerin yerine geçtikleri zaman gerçek ile hayal dünyasını ayırt edememeye başlarlar. İşte bu durumda bu karakterlerle ilgili ebeveynler endişe yaşamaya başlarlar. Gerçek- hayal ayrımını yapabildikleri sürece bu karakterler çocukların enerji boşalımını sağlama açısından son derece faydalı oyun karakterleri olarak onların dünyasında hüküm sürmeye devam edecektir. Kimi zaman süperman odum deyip pencereden atlayan çocuklarla karşılaşıldığı da görülmektedir. Bu gibi durumlara ortam hazırlamamak adına ebeveyn olarak çocuğunuzun hayal dünyasındaki bu karakterlerle özdeşleşip oyun oynarlarken iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekmektedir. Olumsuz bir izlenim aldığınız zaman mutlaka bir psikolojik destek yardımı almalısınız. Hayal dünyasını geliştiren çizgi film karakterleri ile çocuklarınızı baş başa bırakmanız dileklerimle....
 
Murat

Murat

Yönetici
Her çocuğun süper kahramanı vardır, ve bir kahramanın kimliğine sahip olmak ister.. Düşünün sene çocukken kimler olmak istemedik. Atlantisden gelen adam :)
 
Üst