Sonbahar mevsim köşesi; “Yaprağın üzerindeki karınca”draması

  • Konbuyu başlatan Hayal Gemisi
  • Başlangıç tarihi
Hayal Gemisi

Hayal Gemisi

Yeni Üye
Serbest Zaman:Sonbahar mevsim köşesi oluşturulur. Köşeye yağmurluk, şemsiye, sarı yaprak vb. sonbaharı çağrıştıran nesneler konulur. Sonbahar köşesindeki malzemelerle serbest olarak oynamaları için çocuklar teşvik edilir.


Drama:


“Yaprağın üzerindeki karınca”draması çocuklarla gerçekleştirilir. Çocukların her birisine kumaş parçası verilir (Kağıtta olabilir.) (Kumaş yaprak olarak kullanılacak.)


“Minik bir karınca ağaçtaki yaprağın üzerinde yürüyordu (Kumaş parçası yere serilerek yürüme hareketi yapılır). Kuvvetli bir rüzgâr eserek yaprağın ile karıncayı uzaklara savurdu. (Rüzgârda sürüklenme öykünmesi yapılır.) Yaprak önce toprağa düştü. Toprakta karınca yaprakla birlikte yuvarlandı yuvarlandı. (Yere yatılarak yuvarlanılır). Rüzgâr yaprağı tekrar savurdu. Bu sefer yaprak suya düşmüştü. Karınca onun üzerine binerek onu kayık olarak kullandı. (Kumaş parçası yere serilerek üzerine basılır.) İlerledi ilerledi. Ama rüzgâr daha da şiddetlenmişti. “Vuuu vuuu!” diye eserek yaprağı gökyüzüne fırlattı. Karınca yaprağı bir uçak gibi kullandı. (Koşularak kumaş parçası uçurulur.) Rüzgâr birden durdu. Yaprak aşağı düşüyordu. Karınca çok korktu. Ama aklına bir fikir geldi. Acaba yere düşerken canının acımaması için bu sefer yaprağı nasıl kullanmıştır?” sorusu çocuklara sorularak drama tamamlanır (paraşüt vb). (N.ŞİRİN)
 
Murat

Murat

Yönetici
Drama eğitimi okullarda genelde verilse de bu sene yapılan düzenleme ile sorunlar ile karşı karşıya gelmekteyiz.
 
Üst