Somali'de Her Gün 25 Çocuk Kurtulacak

K

kuzey

Yeni Üye


6 Sahra Hastanesi Kurulucak,Somalide Her gün 25 çocuk kurtulacak
Temiz suya erişim olmadığı için her gün 25 çocuğun öldüğü Somali'de Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı su kuyuları açacak.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan TİKA Afrika Koordinatörü Cüneyt Esmer, Somali'nin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığına dikkati çekerek şöyle konuştu:
"Biz buraya devlet olarak geldik, STK'larımız, gönüllülerimizle geldik. Onlar acil yardımlarla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Gıda yardımı, sağlık taramaları, ilaç yardımı yapıyorlar.
Bizim burada yapmak istediğimiz projeler altyapı çalışmaları, sağlık, eğitim alanında çalışmalar. Mesleki eğitimler gibi uzun süreli projeler. Somali'nin kalkınmasına yönelik gelir getirici projeler üretmek için buraya geldik."

Günde 25 çocuk ölüyor
Şu anda Somali'nin en acil ihtiyacının temiz içme suyu olduğunu belirten Esmer, Türkiye'den yola çıkan binlerce tonluk yardım taşıyan geminin içinde, DSİ ile ortak yapacakları proje kapsamında bir de sondaj makinesinin geleceğini bildirdi.

6 sahra hastanesi geliyor
Türkiye'den yola çıkan gemiyle 5 ambulans, 6 da sahra hastanesi getireceklerini belirten Esmer, "Bu gibi faaliyetlerle burada kalıcı olarak hizmet vermeye başlayacağımıza inanıyoruz" dedi.

TİKA elektrik de üretecek
Ayrıca belli bir bölge seçip başkentte elektrik üretmeyi de planladıklarını kaydeden Esmer, "Çünkü elektrik olmadığı zaman güvenlik olmuyor. Güvenlik olmadığı zaman terör oluyor. Aynı zamanda yolların yapımı da önemli. Yollar yapıldığı zaman insanlar güvenli bir şekilde gittiği zaman, yine terör olmayacak, ulaşım sağlanacak. Bu tür kalıcı projeler üretmeye çalışacağız burada" diye konuştu.
 
I

irem

Yeni Üye
Allahın izniyle insallah bütün çocuklar ölmekten kurtulur çok üzülüyorum durumlarına.
 
Üst