Soğuk Çorba Nasıl Yapılır?

C

cabir

Yeni Üye
Soğuk çorba nasıl yapılır, yaz günleri için soğuk çorba tarifi, resimli soğuk çorba tarifi,soğuk çorba yapılışı,ayranlı soğuk çorba tarifi.

Hararet giderici besleyici,lezzetli ve sıcak yaz günleri için nefis çorba tarifiMALZEMELER

1 su bardağı aşurelik buğday

1 çay fincanı nohut

1 kase yoğurt

Nane, tuz

YAPILIŞI

Buğday akşamdan ayıklanıp iyice yıkanır, üzerine 1 litre kadar soğuk su ilave edilerek bir, iki taşım kanatılır,sabahleyin ateşe konulur,suyu azsa su ilave edilerek iyice pişirilir.

Nohut akşamdan ıslatılır, sabahleyin haşlanır suyu süzülür,haşlanmış buğdaya ilave edilir bir iki taşım beraber kaynatılır. Yoğurt iyice çırpılır tuz atılır koyu bir ayran yapılır, buğdaydan içine bir miktar eklenerek yoğurt ılıtılır ve yavaş yavaş buğdaya ilave edilir çok koyu olmayan çokta sulu olmayan bir kıvamda hazırlanır, üzerine nane ilave edilir Soğuduktan sonra buzdolabında iyice soğutulur.Soğuk olarak servis yapılır.


Not:Çorba malzemeleri birkaç gün haşlanmış olarak dolabınızda bekleyebilir böylece her an çorbanız servise hazır hale gelir.Ayrıca taze nane ile daha hoş bir lezzet yakalayabilirsiniz.
 
Murat

Murat

Yönetici
Buna genelde Anneanne çorbası ayran çorbası diyenler var, özellikle yaz aylarında çok fazla tercih edilen güzel bir çorba türüdür.
 
Üst