Smadj Biyografi- Smadj Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
SMADJZengin müzikal yelpazesi olan bir ailenin üyesi olan Tunus doğumlu farklı soundlarla yaptığı sınırsız deneylerin yanısıra çeşitli caz stilleri de geliştirdi. Ilk profesyonel müzik deneyimlerini caz gruplarıyla yaptı. Eğitimine ses mühendisliğiyle devam ettikten sonra taşınabilir bir stüdyo alarak çok ünlü klasik müzik ve folk sanatçılarının kayıtlarını alarak hayatını kazanmaya başladı. Müzik yaşamını Free Jazz çalarak sürdürürken elektronik müziği özellikle de "breakbeat'i keşfetti. Bu tınıların karışımından elde ettiği deneyimlerle 94'te "Tatoom" adlı ilk grubunu kurdu. Fransa turnesi yapan bu grubu Fransız labeli "Moby Dick" keşfetti ve ilk füzyon çalışması caz ve Kuzey Afrika tınılarının elektronikle harmanlandığı "TATOOM" adlı albümü piyasaya çıktı.

Ardından bireysel çalışmalarına ağırlık veren sanatçının Bobby Few gibi isimlerle çalıştı. Smadj'ın seyyah/kaşif doğası ona birçok müzisyenle çalışma firsatı verdi.

Bunlardan biri de Isveçli saksafon santaçısı Sofi Hellborg ve Afrika cazında bir dev Manu Dibango ile elektronik müziğin nimetlerinden yararlanarak bir jingle-caz albümü gercekleştirdi. 97' de çıkan Bon Voyage adlı bu albüm Free Range adlı label tarafindan piyasaya sürülür.

Füzyon müziğine aşık olan Smadj ud ve gitardaki akustik yeteneği ile programlamacılıktaki ustalığını birleştirerek ilk harikası 'NEW DEALl'i 99'da MELT 2000 adlı labelle çıkardı. Stephano di Battista tek vücud haline gelen iki zıt ayırt edilemiyordu. Bu albüm Ingiltere'nin önemli eleştirmenleri tarafından çok beğenildi.

Soul-caz'i Arap müziginin her türlü tınısıyla harmanlayarak küresel bir mikser haline gelen sanatçı müzisyen/programcı olarak Artkonik Zong ve Ekova gibi Avrupa topluluklarının yapımcılığını da üstlendi.2000'de aynı labelle caz ağırlıklı olmaktan çıkıp daha ziyade dünya müziginin akustik ve elektronik harmanlaması olan "EQUILIBRISTE" adlı albümü piyasaya çıktı. Tüm Avrupa'da çok olumlu eleştiriler alan bu albüm "EUROPEAN WORLD MUSIC CHARTS'da 4. ödülüne layık görüldü.

2002'de 'ud sihirbazi" Fransız müzisyen Mehdi Haddab ile udu 21. yüzyıla taşıdıklar Duoud projesiyle 2 yıllık dünya turnesini gerçekleştirdiler. Label Bleu tarafindan albümü yapılan bu albüm BBC WORLD MUSIC AWARDS'ta 2.lik elde etti.2003 sonunda Laurent de Wild'in albüm prodüktörlüğünü yapan sanatçı aynı sene Burhan Öçal'ın bir projesinde elektronik performans sergilemek icin çağrılan sanatçı burada Dooblemoon tarafindan farkedilince Trakya All Stars'in artistik direktörlügünü ve elektronik altyapısını üstlendi.

2004'te İngiliz label Most Record'la 3. bireysel çalışması ve en elektronik ağırlıklı albümü 'TAKE IT AND DRIVE'i gerçekleştirdi. Albümde eşlik eden sanatçılar arasında Talving Singh ve Rokia Traure var. Halen albümün sahne çalışmaları devam ediyor.

2004'te Türkiye'ye yerleşen Smadj Buziki Orhan ve klarinet ustası Savaş Zurnacı) adlı nostaljik Türk şarkılarının Smadjin elektronik müzikle harmanladığı bir grup kurar. Smadj presents SOS Doublemoon etiketiyle 26 Aralık'ta müzik marketlerde yerini aldı.
 
Üst