1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sirengomiyeli

Konu, 'Sinir Hastalıkları' kısmında denizz tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizz Yeni Üye

  Belirtileri:
  Sirengomiyeli, omurilikte kist oluşumu ile karekterize olan bir hastalıktır. Kist sıklıkla omuriliğin boyun kısmında görülür, bazı olgularda beyine doğru veya bel bölgesine kadar ilerleyebilir. Kist zamanla genişler ve omuriliğin merkezi kısımlarını zedeler. Omurilik, beyin ve kollar-bacaklar arasında bir köprü görevi gördüğü için bu zedelenme sonucu vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, his bozuklukları ve kuvvetsizlik gibi belirtiler görülür. Sirengomiyeli sıklıkla omuriliğin boyun kısmını etkilediği için kuvvetsizlik ve his bozuklukları gibi belirtiler ellerde görülür. Ağrı genellikle boyun ve ensede hissedilir. Sirengomiyeli beyine doğru ilerlerse dilde güç kaybı, yüzde hissizlik, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu görülebilir. Önemli bir bulgu, hastaların ellerde tuttukları bir cismin sıcaklığını anlayamamalarıdır; oysa ağrı hissi sağlamdır, bu özellik sirengomiyeli için tipiktir.
  Nedeni: Genellikle konjenital anormalliklerin, tümörlerin, omurilik zarlarının iltihaplarının ve travmanın sorumlu olduğu kabul edilirse de bazı hastalarda herhangi bir neden saptanamaz.
  Teşh Eskiden sirengomiyeli teşhisi bu bulgu ile konulurken günümüzde manyetik rezonans görünteleme ve bilgisayarlı tomografi gibi gelişmiş radyolojik tekniklerle kolayca teşhis konulabilmektedir.
  Tedavi: Genellikle cerrahi girişim tercih edilir, şant ameliyatı ile drenajının sağlanması, omurların bazı kısımlarını cerrahi müdahale ile çıkartılması gibi değişik ameliyat teknikleri uygulanır.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Boyun bölgesinden omurilik bölümüne etki eden kistler çok agrıya ve sıkıntıya neden olur. Bu nedenle dikkat etmemiz gerekir.
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  Boyun bölgesinde kistler çok agrıya ve sıkıntıya neden olur. Bu nedenle mutlaka dikkat etmemiz gerekir....
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş