Sinir sıkışması nedir? Nasıl olur?

!pek

!pek

Admin
Sinir sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak, adale ve tendon gibi dokular tarafından fazla baskı altına alınması sonucu oluşan bir nevroz. Basınç sonucu sıkışan sinirler sancı, duyumsuzlaşma ve karıncalanma gibi etkiler yaratabilir. Vücudun her bölgesinde oluşabilen asap sıkışması, fıtık ve siyatik ağrılarına da neden olabilir. Keza el ve bileklerde hissizlik, karıncalanma ve ağrının da nedeni olabilir. Ancak endişelenmeyin. Çünkü birçok durumda bu sağlık durumu sorunu 1 – 2 hafta içerisinde tedavi edilebilir. Ama bazı durumlarda ne yazık ancak cerrahi müdahale de gerekebilir.
Sinir sıkışmasının nedenleri ne?

Sinir sıkışmasının asıl nedeni sinirler çevresindeki dokuların sinirlere aşırı baskı uygulamasıdır. Bu durum bazen disk kayması, bel fıtığı gibi nedenlerle oluşurken, bazen de karpal tünel sendromu gibi nedenlerle ortaya çıkar. Sinir sıkışmasının bir diğer manâlı nedeni de yaralanmalar ve travmalardır. başkaca sinir sıkışmasına neden olan durumlarsa şöyle sıralanabilir:
•Obezite
•Duruş ve oturma bozuklukları
•Aralıksız tekrarlanan eylemler
•Stres
•Bir Takım spor aktiviteleri
•Osteoartrit
Sinirlere uygulanan aşırı basınç sinirlerde iltihaplanmaya yol açarak fonksiyon kaybına neden olabilir. Kısa süreli asap sıkışmaları genellikle daimi hasar vermez. Ancak uzun vadeli, kronik asap sıkışmaları önemli alt etkiler gösterebilir.
Sinir sıkışması belirtileri neler?

Asap sıkışmasının belirtileri şunlardır:
•Sorunlu bölgede uyuşma ve duyu kaybı
•Sızı (Sinir sıkışması omurilikteki bir sorundan kaynaklıysa öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ağrı artabilir)
•Karıncalanma ve iğne batması hissi
•Kaslarda güçsüzlük ve seğirme
•El ve ayaklarda hareket güçlüğü
Asap sıkışması kimlerde görülebilir?

Asap sıkışması herkesin başına gelebilen bir sorun. Ama tehlike faktörlerini arttıran bir takım etkenler de yok yok. Bunlar:
Postür (duruş bozukluğu). Fena duruş omurga ve sinirlere daha fazla basınç yüklenmesine neden olur. bu nedenle postür sinir sıkışması riskini arttırır.
Cinsiyet. Kadınlarda asap sıkışmasının en büyük nedenlerinden biri olan karpal tünel sendromu erkeklere oranla 3 kat daha artı gelişir. Dolayısıyla asap sıkışması ihtimali de kadınlarda erkeklere oranla fazla daha yüksektir.
Kemik mahmuzları. Kemiklerin kenarlarında kemik uzantıları oluşmasına kemik mahmuzları denir. Travmalar ve osteoartrit gibi kemik sağlığını etkileyen durumlar sonucu oluşabilirler. Ardından da sinirlerdeki baskıyı arttırarak asap sıkışmasını tetikleyebilirler. bu nedenle kemik mahmuzlarıyla başınız beladaysa sinir sıkışması da kapınızı aşırmak üzere olabilir.
Romatoid artrit. Romatoid artritin neden olduğu iltihaplar sinir sıkışmasını tetikler. bu nedenle bu tür sorunlar çekenlerin sinir sıkışması yaşama riski de görece fazladır.
Uzun vakit benzer hareketi yapmak. Özellikle bir takım işler sebebiyle uzun zaman benzer hareketi tekrar kötüleşmek zorunda kalanlarda öyle çok asap, eklem ve adale sorunları ortaya çıkar. Bunlardan biri de sinir sıkışması.
Obezite. Obezite sağlığı olduğu gibi korkutma eden bir afiyet sorunu. Yürek sorunları, organ yetmezlikleri, eklem ve kemik hastalıkları bunlardan yalnızca birkaçı. Ancak obezitenin derdi tasası bunlarla sınırlı kalmıyor. Vücudu büyük bir ağırlığın altına alarak kasların ve kemiklerin sinirleri sıkıştırmasına neden oluyor. böylece obezite sorunu çekenlerin sinir sıkışmasıyla tanışması çok uzun sürmüyor.
Hamilelik. Gebelik de vücudun ayrıca kilo almasına, hem de ödem tutmasına neden. Bunlar da tıpkı obezitedeki gibi kasların, kemiklerin önemli önem aşağı kalmasına ve sinirleri sıkıştırmasına neden. Yani özet olarak gebe kadınların sorun listesine asap sıkışmasının da eklenmesi çok şaşırtıcı değil.
Genetik aşinalık. Bazı şahısların ailesinde asap sıkışması yaygın görülen bir sorun olabilir. Bunun nedeni genetik yatkınlıkları. Genlerimiz yaşadığımız böylece fazla sağlık durumu sorununda kilit ağırlık taşıyor. bu nedenle ailesinde asap sıkışması olan şahısların bu sorunla yüz yüze gelmesi daha yüksek ihtimal.
Sinir sıkışması hakkında hekim görüşü:
 
Üst