Sıcaklar düştü, kuş giribi kabusuna dikkat

Nehir

Nehir

Admin


Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mastafa Yıldız, sıcaklıkların 20 decenin altına düşmesiyle kuş giribi riskinin arttığını söyledi.

Yıldız, H5N1 virüsü taşıyan kuş gribinin Türkiye'de son 7 yılda 20 kişinin hayatına mal olduğu belirterek, alınacak basit önlemlerle riskin asgari düzeye indirilebileceğini kaydetti.

Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin neredeyse bütün bölgelerinin göçmen kuşların yolu üzerinde bulunduğunu ve her yıl milyonlarca yabani kuşun göç ettiğini hatırlattı. Bu bakımdan Türkiye için tedbir alınmadığı zaman riskin büyüdüğünün altını çizen Yıldız, kuş gribinin insan sağlığı ve beyaz et sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Hava sıcaklıklarının 20 derecenin altına düşmesiyle kuş gribi tehlikesinin arttığına dikkat çeken Yıldız, "Kuş giribi 20 derecenin üzerinde çok uzun yaşayamıyor. Ama sıcaklık 20 derecenin altına döştüğünde kuş gribi çok dayanıklı hale geliyor. Kuş gribi taşıyan göçmen kuşlar evcil hayvanlarla teması halinde hastalığı bulaştırıyor. Buradan da insana bulaşıyor. Türkiye'nin neredeyse bütün bölgelerinde ısı 20 derecenin altına düştü. Çok dikkat edilmesi gerekiyor" uyarısını yaptı.
AV TEZKERESİ OLANLARA UYARI YAZISI GÖNDERİLMELİ
Yıldız, kuş gribine karşı tedbir göçmen kuşlara yönelik av yasağı mutlaka uygulanması ve denetimin yapılması gerektiğini ifade ederek, "Av tüfeği runsatı alan kişiler zaten kayıt altında olduğundan onlara uyarıcı ve bilgilendirici yazılar gönderilmelidir. Kırsal kesimdeki kanatlı hayvanlar mutlaka kümeslere sokulmalı ve yabani kuşlarla teması engellenmelidir. Beyaz et yetiştiren entegre tesislere yabani kuş girebileceği açık alan bırakılmamalı, bu konuda ciddiyetle tedbir alanmalı." şeklinde konuştu.
Ölümü şüpheli ve hastalıklı kanatlı hayvanların yenmemesi ve bu tür durumlarda yetkililerin bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, ölümlerin daha çok bilgisizlikten kaynaklandığının altını çizdi. Yıldız, kuş giribinin hastalıklı hayvana direkt temas halinde bulaşabileceğini, belirtilerinin ise ani başlayan ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, eklem ve kas ağrısı, aşırı yorgunluk gibi normal grip belirtilerine ek olarak solunum güçlüğü olduğunu sözlerine ekledi.
Cihan
 
A

Abdullah

Yeni Üye
Sıcaklar düşünce kuş gribine çok dikkat etmeniz lazım sağlığınıza soğuk havada dikkat...
 
Üst