Sezaryen çocuklarda obezite riskini arttırıyor mu?

!pek

!pek

Admin
Çocuklarda obezite son yıllarda büyüyen durumlardan, son yıllarda büyüyen başka bir şart ise sezaryen doğumlar. İkisinin aniden artıyor olması sinyâl. Bunu ayrım eden bazı araştırmacılar da işe koyulmuş. Sonuçta bu ikisi arasında bir tahvil olabileceği düşünülmeye başlanmış. Sezaryen doğumlar 3 yaşındaki çocuklarda 2 katına çıkan obezite oranıyla ilişkili kabul ediliyor. Hem cerrahi işlemle doğum yapmanın çocuk üstünde başka etkileri de laf konusu. Sezaryen doğumun alerji ve astım riskini arttırdığı da şüphelenilen gerçekler aralarında. Ama araştırmacılar sezaryenle doğmanın çocuğun kilosu üzerindeki etkisini demin tam olarak bulabilmiş yok. Anlayacağınız koşul birazcık karışık.
İki kat obezite riski

Yapılan son araştırmada elde edilenlere tarafından sezaryen ile doğum çocuklarda obezite riskini arttırıyor. Araştırmada 1255 çocuk 3. yaş günlerinden sonradan incelenmeye başlanmış. Bu çocukların sezaryenle doğan %16’lık kısmı obeziteyle aleyhinde karşıya. Bu oran bayağı doğumla doğanlarda sadece %7,5.
Araştırmada tek incelenen çocukların doğum şekilleri yok. Annenin kilosunun, çocuğun ne dek süre anne sütü emdiğinin ve çocuğun doğduğundaki kilosunun da obezite üzerindeki etkilerine bakılmış.
Gelecekte yapılacak incelemeler sezaryen ameliyatının obezite üzerindeki etkisini tamamiyle kanıtlayabilir. Oysa gerçi sonuçlar net, sadece azıcık daha kanıt lazım.
Amerika’da 3 çocuktan biri sezaryenle doğuyor. Bu yüksek bir oran. Sezaryen erken obezite riski anlamına geliyorsa, tıbbi zorunluluk harici sezaryen ameliyatından kaçınmak için tatmin edici neden var demektir.
Peki sezaryen ameliyat nasıl oluyor da obeziteye neden oluyor? Araştırmacılar bu soruya birkaç cevap hazırlamış fakat az önce tümü kuram özelliğinde. Yani elimizde belirli bir niçin yok. Aradaki niçin netice bağını daha net bir şekilde ortaya çıkarmak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç var.
Sezaryen gerekli mi?

Uzmanların söylediğine göre yapılan sezaryen ameliyatların birçok zorunluluktan yok, isteğe bağlı yapılıyor. Oranın Amerika’da 3 bebekte 1 bebek olduğunu belirtmiştik. Ancak özellikle özel hastanelerde bu oranın daha da yükseldiği görülüyor. %40 şeklinde bir oranın sezaryen ameliyatı için ideal olduğunu kimse bahis edemez oysa bir şekilde sezaryen doğum seçim edilen bir ameliyat. Bu gerçeği de hiçbir şey değiştiremez.
Uzmanlar ekliyor, ele geçen kanıtlara göre isteğe yan sezaryen, bebeklerde hayat boyu sürecek sağlık sorunlarına niçin olabilir. Tıbbi bir mecburiyet olmadan sezaryenle doğum yapmayı seçen bir anne bebeğini bekleyen risklerden farkında olmalı. Bu risklerden biri de obezite.
Anne adayı suçlu yok

Uzmanlar boşu boşuna birçok defa sezaryen ameliyatı yapıldığını kabul ediyor. Ama bu durumun suçlusu şüphesiz anne adayları yok. Cümbür Cemaat kadınların sezaryen ameliyatını tercih ettiğini söylüyor ancak koşul böyle değil. Hakiki, doktorların anne adaylarını sezaryene yönlendirdikleri yönünde. Bunun birçok nedeni olabilir bunlardan biri de sezaryenin daha bakımlı bir operasyon olması. Doğum esnasında zıt giden bir şey olduğu takdirde doktorlara sorulan soru tekrar tekrar ‘Niçin sezaryen yapmadın?’ oluyor. Bunun haberdar doktorlar da buna göre önlemler alıyor.
Araştırmacılar obezitenin aşina nedenlerinin ve risk faktörlerin hepsine ayrı olarak baktıktan daha sonra sezaryen ve çocuklarda obezitenin aralarında enerjik bir senet olduğunu iddia etmeye başladılar. Fakat gerçi açıkça belirtmek gerekir ama yer alan bağın daha da güçlenmesi için yeni bulgular koşul. Lakin unutmayın yeni bulunanlar ne olursa olsun zorunluluktan yok de isteğe alt yapılan sezaryen ameliyatının bebek için iyi bir şey olmadığı sonucu değişmeyecek.
 
Üst