Sevgisizlik Depresyon Nedeni!

PENİA

PENİA

Yeni Üye
Çağımızın hastalığı depresyon pek çok kişinin korkulu rüyası haline geldi. Yaşamımızda mutsuzluk yaratan durumlarla karşılaşmamızın depresyonu tetiklediğini belirten uzmanlar, sevgi, ilgi, korunma gibi pozitif yaşantıların eksikliğinin depresyona girmeye neden olduğunu söylüyorlar.
Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Sayar, depresyondaki insanların geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görebileceklerini söyledi.
Sayar, çocukların anne ve babalarının sorunları olabileceğini göremediğini belirterek, "Çocuklar, anne ve babalarının bazı davranışlarının kendi hatalarından kaynaklandığını düşünür" dedi.

Geçmişe Dönüp Bir Bakın

Ailelerin yüksek beklentileri ve kontrol edici tutumlarının olabileceğini vurgulayan Sayar, şunları kaydetti:
"Araştırmalar göstermiştir ki depresyondaki insanlar geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görürler. Ailemiz eğer bize sürekli eleştirel yaklaşırlarsa, biz de bu adeti sürdürür ve sürekli kendimizi eleştirmeye başlarız. İç görü kazanarak ve biraz çaba harcayarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirebilir ve kendimize daha esnek davranabiliriz."
Sayar, sevgi, ilgi, korunma gibi pozitif yaşantıların eksikliğinin depresyona girmeye neden olabileceğini ifade ederek, ''Bunun nedeni beynimizin belli seviyelerde pozitif bilgi girişine ihtiyaç duyması ve bazı kimyasalları salgılayarak stres seviyesini azaltmasıdır''diye konuştu.

Mutluluk Yaratan Durumlar...

Dünyadaki bütün insanların kendisini mutlu ya da mutsuz hissettiği ortak bazı durumlar olduğunu belirten Sayar, bu durumları şöyle açıkladı:
"Mutluluk yaratan durumlar sevilmek ve istenmek, diğerlerine yakın olmak, kabul edilmek ve ait olmak, arkadaşlara sahip olmak, bir gruba ait olmak, diğerlerinin gözünde değerli olmak, takdir edilmek, beğenilmek, diğerlerine ve kendine çekici gelmek, bir statüye sahip olmak ve saygı görmek. Bunların tersi durumlar ise mutsuzluk yaratan durumlardır."
 
Nehir

Nehir

Admin
Kesinlikle sevgi herşeyin üstesinden geliyor sevgisiz insanların depresyona girmemesi mümkün değil zaten. Emeğine sağlık canım teşekkürler.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Sevgi insan hayatinda cok önemli tabii ki birseylere mutlaka sevgi duyup sevgi görmen lazim ki sevgisizlikten kötu olmayasin.
 
Üst