Şehriyeli Güveç Yemeği Tarifi

M

mavimelek

Yeni Üye
Şehriyeli Güveç Tarifi Nasıl Yapılır
Şehriyeli Güveç'in Yapılışı
Resimli Şehriyeli Güveç Tarifi

Bozdolabınızdaki yeni kesilmiş taze Kurban etlerinizden biraz çıkarınız , çünkü Şehriyeli Güveç Yemek Tarifini anlatacağız.

Yemek için gerekli Malzemeler:


850 gr orta yağlı koyun eti,
1/2 Paket arpa şehriye,
1/2 kg domates,
2 baş soğan,
2 Çorba kaşığı Margarin,
yeteri kadar tuz,
karabiber ve su.
Yapılışı:

Et kuşbaşı doğranır, iyice yıkanır ve güvece konur. Kuvvetli ateşe oturtulur ve karıştırılarak 1-2 dakika kavurulur . ince ince doğranmış soğan, tuzz ve karabiber katılarak soğan renk değiştirinceye kadar kavurmaya devam edilir. Soğan renk değiştirmeye başlayınca, kabuğu soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra küçük küçük doğranmış domatesler ilave edilir.

Domateslerle birlikte karıştırılarak biraz kavrulduktan sonra, etlerin üstünü örtecek kadar sıcak su konur ve orta ısılı fırına sürülür. Güveç ara ara kontrol edilir ve suyunu çekince yeteri kadar sıcak su ilave edilir. Et ilik gibi yumuşayıp pişinceye kadar, orta ısılı fırında pişirmeye devam edilir. Diğer bir güvece iki kaşıık Marrgarin konup, orta ateşe oturtulur. Yağ eriyince şehriye içine atılır ve karıştırarak pembeleşinceye kadar kavrulur.

Şehriye iyice pembeleşince 1,5 bardak sıcak su katılır, tuz serpilir ve orta ateşte pişmeye bırakılır. Şehriye suyunu çekince ortası çukurlaştırılır ve diğer güveçteki etli malzeme buraya boşaltılır. Güveç tekrar orta ısılı fırına konur ve 5 dakika daha pişirilir. Fırından alınan güveç bu haliyle sofraya götürülüp sıcak sıcak servis yapılır.
 
Üst