SBS 2011 Tercihleri Nasıl Olacak?

Y

yağmur

Yeni Üye
2011 Sbs yerleştirmesi nasıl olacak, 2011 Sbs tercihleri nasıl yapılacak, 2011 sbs yerleştirmesi,.2011 SBS 8. sınıf sınav sonuçları açıklandı.2011 SBS Tercihlerİ 8 - 20 Temmuz arasında yapılacak.Milli Eğitim Bakanlığı SBS de tercih sistemini değiştirdi. Geçen yıl okullarda büyük kontenjan açıklarının kalması ve düşük puan alan öğrencilerin bu kontenjanlara yerleştirmesi ile ortaya çıkan tepkiler sonucunda MEB bu yıl tercih sistemini yeniden düzenledi.
Buna göre öğrenciler 8-20 Temmuz tarihleri arasında 12 tercihten oluşan tek bir tercih listesi yapacak.
Bu listeyle öğrenciler yedek ve asıl olarak yerleştirme işlemine girecek.
Öğrenciler ek yerleştirme döneminde yeni bir liste yapmayacaklar ve bu listeyle 4 kez yedek yerleştirme işlemi yapılacak.
Bu durumda öğrencilerin tercih listelerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor.

2011 SBS Tercihleri Nasıl Olacak ?
Tercihler bir kez ve 8-20 Temmuz 2011 tarihleri arasında en fazla 12 (on iki) tercih yapılacak.
Öğrenciler internetten tercih yapabileceği gibi okullarından destek alarak da tercih yapabilirler. Ancak her durumda okulun tercih işlemini onaylaması gerekmektedir. Tercih öncelik sırasına ve bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalıdır.

Öğrencilerin ve velilerin birçoğu SBS sonuç karnesi yorumlamakta sıkıntı yaşarlar. Karnede birçok sayısal veri bulunmaktadır. SBS karnesi yukarıdan aşağıya devam eden 4 bölümden oluşmaktadır.
Dördüncü bölüm en önemli bölümdür. Bu bölümde öğrencinin yerleştirme puanı OYP'si yer alır. Bu puan öğrencinin tercihte kullanacağı puandır.
Ancak tercihte puan değil, sıralama değil, başarı sırası önemli olduğu için tercih yaparken genel başarı sırası kullanılmalıdır. Bu sıralama Türkiye başarı sıramızı gösterir.
Sonuçta öğrenciler fen lisesi, Anadolu öğretmen lisesi gibi farklı illerdeki okulları da tercih ettikleri için il başarı sıraları asla kullanılmamalıdır.
Yüzdelik dilim ya da il başarı sırası dikkate alınmadan öğrencini genel başarı sırasıyla okulun bir önceki yıl 1. yerleştirme sonucunda oluşan başarı sırası karşılaştırılarak tercih yapılabilir.
 
Murat

Murat

Yönetici
Unutulmamalıki tercih çok önemlidir, bu tercih sadece okulunuzun degil ilk ciddi sınavınız olan hayata hazırlık tercihinizdir.
 
Üst