Saunanın Zararları Nelerdir?

Murat

Murat

Yönetici
Saunanın yararlarının yanı sıra sauna kullanımını bilinçsiz yada kendimizi tanımadan yaptığımız durumlarda zararları meydana gelebilir.Genelde sauna sıcaklıkları 80-90 dereceye kadar çıkabilmekte, saunaya giren kişinin vücudu bu tür ani sıcaklık değişimlerinden etkilenebilir.

Saunanın zarar verebileceği kişiler kimlerdir?

Kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon hastaları başta olmak üzere, böbrek yetmezliği çekenler,karaciğer rahatsızlığı olan hastalar üzerinde sauna büyük risk ve zararlar teşkil etmektedir.Bahsettiğimiz rahatsızlıkları olan kişiler hekim kontrolü olmadan sauna kullanmamalıdırlar. İç organlarda ya da damar iltihabi olanlar, tedavi olmuş olan akciğer tüberkülozu olan kişiler, epilepsi rahatsızlığı olan kişiler, tedavisi süren kalp rahatsızlığı olan kişiler sauna kullanımına dikkat etmelidirler.
Sauna.jpg

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kilo sahibi kişiler saunada zayıflamaya çalışırlar ancak sauna bunun için çözüm değildir. Sauna sadece ve sadece insan vücudundaki suyu terleme yolu ile dışarı atmayı sağlar. Buda kişinin kilo verdiğini sanmasına yol açar ve suyu tekrar aldığınızda kiloyu almış olursunuz.

Özellikle erkekler üzerinde saunanın zararlarının başında çok uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalan ve sauna kullanımını gereğinden fazla gerçekleştiren erkeklerin kısır olma oranı yüksektir.
 
Sabır

Sabır

Admin
Yönetici
Hamam ve Sauna hemen hemen aynıdır, ben sanmıyorum zararı olacağını. Hastalara zararı elbet olabilir. Grip olunca yel girinc sauna dan güzel tedavimi var sanki..
 
Üst