Sarı Prenses

Hatice

Hatice

Yeni Üye
Sarı Prenses[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Resim:S.prenses.JPG"]
[/URL]
[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilimsel_s%C4%B1n%C4%B1fland%C4%B1rma"]Bilimsel sınıflandırma[/URL]Alem:[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Animalia"]Animalia[/URL]
Şube:[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Chordate"]Chordata[/URL]
Sınıf:[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Actinopterygii"]Actinopterygii[/URL]
Takım:[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Perciformes"]Perciformes[/URL]
Familya:[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Cichlidae"]Cichlidae[/URL]
Cins:'''''Labidochromis'''''
Tür:'''''L. caeruleus'''''
[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Binominal_nomenklat%C3%BCr"]Binominal adı[/URL]''Labidochromis caeruleus''Sarı Prenses,[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Latince"]latince[/URL] ismi Labidochromis Caeruleus olan barışçıl bir akvaryum balığıdır. Ülkemizde sarı prenses ismi ile satılmaktadır. 10-12 cm boylara ulaşabilirler. Anavatanı [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Afrika"]Afrika[/URL] kıtasının [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Malawi"]Malawi[/URL] gölü olan bu balık sığ kayalıklarda yaşamayı sever.

Yaşam alanı
Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ve Cyrtocara moorii ile beraber bakılabilirler.Ama snow prenses ile yaşarken agresif tavırlar sergileyebilir.

Beslenme ve bakım

Etçildirler fakat bitkisel ağırlıklı beslemek sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Karma akvaryumlarda aynı gölden barışçıl cichlidler örneğin [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Yunus"]yunus[/URL] cichlid bakılması uygundur.

Üreme

Cichlid ailesinin üyelerinden bu balığın ağzında [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Yumurta"]yumurtaları[/URL] kuluçkaya yatırma gibi ilginç bir özelliği vardır. Yaklaşık 23-26 gün boyunca dişi balık ağzında yumurtaları saklı tutarak onları başka balıklar tarafından yenilmekten korur. Balık bu kuluçka dönemi süresince aç kalarak oldukça fazla kütle kaybına uğrar ve hassas bir hal alır. Her ne kadar kuluçkadayken birşey yemez dense de, bazı sarı prenseslerin atılan yemlerden yedikleri görülmüştür. Bu yüzden doğumdan önce ve sonra anne balığı iyi beslemek sağlığı açısından iyi olacaktır.sonrada nur topu gibi 10-50 arası yavru olacaktır.Tabi bu balığın yavrularını akvaryumunuzda farklı bir bölgede güvence altına alın ve balığı akvaryuma salmayın çünkü yeni gelen balığı dışlayıp ölmesine sebep olabilirler balığın kuyruğu didiklenerek mantar olur bunun tek çözümü o balığı akvaryumdan alıp diğer balıklara hastalık geçmesin diye sonra da mantar ilacı kullanmaktır.Bu arda edindiğiniz balıkları vermemek istiyorsanız ya akvaryumunuzu ikiye böleceksiniz ya da . bu balıklar çok hassastırlar onlara cok ıyı bakmanız gerekır
 
Üst