Şalgam Suyu Nasıl Yapılır

Kelebek

Kelebek

Yeni Üye
Şalgam Suyu Nasıl Yapılır,
Resimli Şalgam Suyu Tarifi
Şalgamın Resimli Tarifi

Şalgam Suyu Tarifi

Malzemeler
2 Kg kırmızı havuç
Su (havucu koyduktan sonra 10Lt'lık bidon yada kabın tamamını su ile doldurun)
1 Avuç nohut
2 Avuç bulgur veya settik
Bir miktar acı süs biberi 1-2 avuç kadar yada acı severseniz arttırabilirsiniz (isterseniz süs biberlerini ayrı kurup içerken acı suyunu istediğiniz miktarda ilave edebilirsiniz.)
Yeter miktarda tuz.
Hazırlanışı
Önce havuçları temizleyip 2 parmak büyüklüğünde (yada kafanıza göre ayarlayın büyüklüğünü) parçalara ayırıyoruz ardından tuzlu suyumuzu ayarlayıp ikisini bir bidona, cam kutuya artık elinizde ne varsa, koyuyuruz, temiz bir bez parcası içine bulgur(yoksa settik) ve nohutları koyup bezin ağzını bağlayıp kabımıza atıp, kabımızn ağzını iyece kapatıyoruz 10-20 gün (oda sıcaklığına göre değişiyor) arasında içmeye hazır hale gelecektir. erken olmasını isterseniz suyu ısıtarak kurabilirsiniz. Olmaya doğru havuçlar iyice kırmızılaşıp suyuda kan gibi görünmeye başlayacaktır havuç kalitesine göre havuç miktarını arttırabilirsiniz.
 
M

Muhibbi

Yeni Üye
eğer adanalıysanız ve başka bir şehirde yaşıyorsanız her zaman adana'ya gidişlerde 'dönerken memleketten şalgam getir' cümlesini duyarsınız. ama gel gör ki şalgam getirmekte meziyettir. bagaja alınmaz ve alınırsa da iyi sonuçlar doğurmaz. mümkünse gideceğiniz yere kadar ayak ucunuzda taşırsınız.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Şalgam suyunu birkac defa icmistim, tadini tam hatirliyamadim simdi ama guzeldi diye hatirliyorum. Adana'da felan cok iciliyor.
 
Üst