Sakız Çiğnemenin Mideye Zararı Var mıdır

N

Nursultan

Yeni Üye
Sakız Çiğnemenin Mideye Zararları
Bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum açıkçası sakız çiğnemeyi pek sevmiyorum ama dikkat edicem sakız çiğnemeye çalışacağım.Ülkemizde sakız tüketimi aylık 740 ton civarında. 2007 yılında toplam 8 bin 870 ton sakız çiğnenmiş. Tüketimin yüzde 33ünü, tatlandırıcılı draje sakızlar, yüzde 21ini şekersiz ve yüzde 28ini şekerli, yüzde 12sini stik sakızlar oluşturuyormuş.

Sakızla ilgili yapılan pek çok araştırma sonucunda sakız çiğnemenin faydaları şöyledir.Sakız sakinleşip rahatlamaya, stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Sakızın bir diğer olumlu etkisi sigarayla ilgili. Ağzı oyaladığı için sigaraya alternatif. Araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyenlerin bir çoğu öncelikle sakız çiğnemeye başvuruyor.

Sakız çiğnedikçe tükürük salgısı üç kat artıyor. Tükürük salgısı dişlerin çürümesini engellediği için sakızın buna katkıda bulunduğunu söyleyeniyor.Sakız çiğnemek çene eklemine egzersiz yaptırıyor, kasları geliştiriyor. Öte yandan sakız dişteki yemek artıklarını temizliyor. Ama şekersiz ya da tatlandırıcıyla tatlandırılmış sakız çiğnenilmesi öneriliyor.

 
Üst